Patnáct generací v jedné posteli

14.12.2014 - redakce 100+1

Zámek Berkeley v anglickém Gloucestershiru se pyšní čtyři sta let starou postelí, v níž spávalo patnáct generací aristokratů. Britští historici prohlásili tento skvost za nejstarší nepřetržitě používanou postel v celém Spojeném království


Reklama

Starožitnost, která dnes slouží 81letému Johnu Berkeleyovi a jeho o osm let mladší manželce Georgině, původně patřila zřejmě Stuartovcům. Podle odborníků byla vyrobena v době nástupu Jakuba I. Stuarta na anglický trůn, tedy brzy po roce 1603. Mužská a ženská postava zobrazená na spodní části představuje pravděpodobně Henryho Berkeleye, sedmého barona z Berkeley, a jeho druhou ženu Jane.

O existenci vzácného kousku se veřejnost dozvěděla na základě soutěže vyhlášené sítí obchodů s nábytkem Furniture Village. Jejím cílem bylo objevit kus nábytku, který nejdelší dobu a bez přerušení používá jedna rodina. „Tato postel je přesvědčivým důkazem, že britskému nábytku se nic nevyrovná,“ okomentoval objev ředitel marketingového oddělení Furniture Village Charlie Harrison. Georgina Berkeleyová k tomu dodala: „Navzdory jejímu stáří je to nejpohodlnější postel na zámku.“ Kdo má chuť se o kvalitě britského nábytku přesvědčit na vlastní oči, zámek Berkeley je od dubna do října přístupný veřejnosti. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907