Patří budoucnost v explozivních materiálech nanovýbušninám?

09.03.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci simulovali exploze upravených kulovitých molekul z atomů uhlíku. Vybuchují naprosto fantasticky.


Reklama

Kompaktní molekuly kulovitého tvaru tvořené atomy uhlíku, který se říká fullereny, jsou v dnešní době intenzivně zkoumány ze všech možných stran. Vědci z Univerzity Jižní Kalifornie v Los Angeles si nasimulovali molekuly buckminsterfullerenu, zvaného též buckyball, ze 60 atomů uhlíku, které vylepšili 12 nitroskupinami NO2.

Nitroskupiny jsou proslulé svým sklonem vybuchovat, protože jsou výtečným zdrojem kyslíku, který je potřebný pro pořádnou explozi. Vědce ale zajímalo, jestli budou výbušné i molekuly buckyballů, když je ověsí nitroskupinami, jako vánoční stromeček ozdobami.

Výsledným molekulám přezdívají buckybomby a v simulacích je vystavili teplotě 700 °C. Vše dobře dopadlo a vysoká teplota spustila exploze simulovaných buckybomb. Jejich výbuch během 50 pikosekund dosáhl teploty téměř 3 tisíc °C a tlaku, který více než 10 tisíckrát přesáhl normální atmosférický tlak. Oslnivé exploze rozmetaly buckybomby na prach ze simulovaných molekul C2, N2, CO2 a NO2. Badatelé jsou nadšeni a těší se na vývoj revolučních nanovýbušnin.

  • Zdroj textu:

    PhysOrg, Journal of Physical Chemistry Letters

  • Zdroj fotografií: ACS

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Berínská zeď měřila 165 km (45 km na hranici Východního Berlína, 120 km čítala hranice mezi Západním Berlínem a Braniborskem).

Zajímavosti

Podle OSN závisí v současnosti na odsolené vodě zhruba 1 % obyvatel planety. Do roku 2025 by mohlo jít až o 14 % lidí. 

Zajímavosti
Historie

V polské vesnici Osłonki odkryli společnost s bohatými i chudými ze samotného počátku neolitu.

Věda

Shermany ve velkém využíval také Izrael.

Válka

O stavbě mešity rozhodl sám král Hassan II. V roce 1980 prohlásil, že chce dát Casablance velkou a krásnou budovu, na kterou bude město hrdé do konce časů.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907