Patří budoucnost v explozivních materiálech nanovýbušninám?

09.03.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci simulovali exploze upravených kulovitých molekul z atomů uhlíku. Vybuchují naprosto fantasticky.


Reklama

Kompaktní molekuly kulovitého tvaru tvořené atomy uhlíku, který se říká fullereny, jsou v dnešní době intenzivně zkoumány ze všech možných stran. Vědci z Univerzity Jižní Kalifornie v Los Angeles si nasimulovali molekuly buckminsterfullerenu, zvaného též buckyball, ze 60 atomů uhlíku, které vylepšili 12 nitroskupinami NO2.

Nitroskupiny jsou proslulé svým sklonem vybuchovat, protože jsou výtečným zdrojem kyslíku, který je potřebný pro pořádnou explozi. Vědce ale zajímalo, jestli budou výbušné i molekuly buckyballů, když je ověsí nitroskupinami, jako vánoční stromeček ozdobami.

Výsledným molekulám přezdívají buckybomby a v simulacích je vystavili teplotě 700 °C. Vše dobře dopadlo a vysoká teplota spustila exploze simulovaných buckybomb. Jejich výbuch během 50 pikosekund dosáhl teploty téměř 3 tisíc °C a tlaku, který více než 10 tisíckrát přesáhl normální atmosférický tlak. Oslnivé exploze rozmetaly buckybomby na prach ze simulovaných molekul C2, N2, CO2 a NO2. Badatelé jsou nadšeni a těší se na vývoj revolučních nanovýbušnin.

  • Zdroj textu:

    PhysOrg, Journal of Physical Chemistry Letters

  • Zdroj fotografií: ACS

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907