Patří budoucnost v explozivních materiálech nanovýbušninám?

09.03.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci simulovali exploze upravených kulovitých molekul z atomů uhlíku. Vybuchují naprosto fantasticky.


Reklama

Kompaktní molekuly kulovitého tvaru tvořené atomy uhlíku, který se říká fullereny, jsou v dnešní době intenzivně zkoumány ze všech možných stran. Vědci z Univerzity Jižní Kalifornie v Los Angeles si nasimulovali molekuly buckminsterfullerenu, zvaného též buckyball, ze 60 atomů uhlíku, které vylepšili 12 nitroskupinami NO2.

Nitroskupiny jsou proslulé svým sklonem vybuchovat, protože jsou výtečným zdrojem kyslíku, který je potřebný pro pořádnou explozi. Vědce ale zajímalo, jestli budou výbušné i molekuly buckyballů, když je ověsí nitroskupinami, jako vánoční stromeček ozdobami.

Výsledným molekulám přezdívají buckybomby a v simulacích je vystavili teplotě 700 °C. Vše dobře dopadlo a vysoká teplota spustila exploze simulovaných buckybomb. Jejich výbuch během 50 pikosekund dosáhl teploty téměř 3 tisíc °C a tlaku, který více než 10 tisíckrát přesáhl normální atmosférický tlak. Oslnivé exploze rozmetaly buckybomby na prach ze simulovaných molekul C2, N2, CO2 a NO2. Badatelé jsou nadšeni a těší se na vývoj revolučních nanovýbušnin.

Reklama

  • Zdroj textu:

    PhysOrg, Journal of Physical Chemistry Letters

  • Zdroj fotografií: ACSDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907