Pavoučky rodu Maratus byste v australské buši velmi snadno přehlédli. Jsou totiž jen asi pět milimetrů dlouzí a schovávají se v podrostu. V případě, že by se vám tyto příslušníky čeledi skákavkovitých (Salticidae) ale zahlédnout podařilo, určitě byste od nich hned tak neodtrhli oči. Především tehdy, pokud by se vám podařilo přistihnout je při zásnubním rituálu, díky němuž získali přezdívku „pavouci paví“.
Samečkové mají po stranách trupu dvě chlopně, které za normálních okolností nechávají složené pod tělem. V okamžiku, kdy chce ale sameček upoutat svoji vyhlédnutou družku, zdvihne zadeček do téměř svislé polohy a obě postranní chlopně rozvine. Ukáže se tak nádherné zbarvení, které je vlastní všem jednotlivým druhům. Pohled samičky si ale nápadník nezajišťuje pouze pestrým vzorem. Vibruje zadečkem, pobíhá ze strany na stranu a také zdvihá třetí pár nohou. Přitom se pomalu přibližuje a pozorně sleduje reakce samičky, která se buď dá, nebo nedá okouzlit. V Austrálii bylo popsáno již 19 druhů tohoto rodu a je velmi pravděpodobné, že ve vnitrozemí žijí ještě další, které se dosud před lidmi skrývají.
VálkaJediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan Wilson, CC BY-SA 2.0)
VesmírPodle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts Laboratory, CC0)
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)