Pavouci běžníci jsou mistři maskování. Změní barvu za tři dny

12.04.2015 - Stanislav Mihulka

Dravé samice běžníků se aktivně maskují podle barvy květů, na kterých číhají na nešťastnou kořist


Reklama

Běžníci jsou rafinovaní lovci, kteří na svou kořist číhají většinou na květech rostlin. Vlastně se to týká jejich samic, které jsou dvacetkrát větší, než samci těchto pavouků. Samci běžníků se sice živí nektarem květů, ale navzdory své velikosti mezi sebou zuřivě bojují o právo dvořit se samicím, často na život a na smrt. Právě samice běžníků jsou schopné aktivně měnit své maskovací, kryptické zbarvení těla podle podkladu. Když změní loviště, tak postupně změní i své maskování, aby nebyly vidět. A zvládají to rychleji, než jsme se mysleli.

Vědci z Ball State University v Indianě zkoumali rychlost změny barvy samic běžníků druhu Misumenoides formosipes pomocí analýzy jejich fotografií v programu Adobe Photoshop. Ukázalo se, že dovedou změnit barvu těla z bílé na žlutou za 3 dny. Odborníci přitom doteď odhadovali, že to samice běžníků zvládnou za 6 až 11 dnů.

Pavoučice se mohou změnit i ze žluté barvy na bílou, trvá jim to ale déle. Tomu odpovídá i jejich chování v přírodě. Když se bílé samice ocitnou na žlutých květech, tak změní barvu, když se ale žlutě zbarvené samice dostanou na bílé květy, tak raději změní loviště. Vědci si pochvalují, jak jsou běžníci fascinující stvoření k výzkumu.

  • Zdroj textu:

    Ball State University, Ecological Entomology

  • Zdroj fotografií: Care_SMC / Spiders.us

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907