Pavouci běžníci jsou mistři maskování. Změní barvu za tři dny

12.04.2015 - Stanislav Mihulka

Dravé samice běžníků se aktivně maskují podle barvy květů, na kterých číhají na nešťastnou kořist


Reklama

Běžníci jsou rafinovaní lovci, kteří na svou kořist číhají většinou na květech rostlin. Vlastně se to týká jejich samic, které jsou dvacetkrát větší, než samci těchto pavouků. Samci běžníků se sice živí nektarem květů, ale navzdory své velikosti mezi sebou zuřivě bojují o právo dvořit se samicím, často na život a na smrt. Právě samice běžníků jsou schopné aktivně měnit své maskovací, kryptické zbarvení těla podle podkladu. Když změní loviště, tak postupně změní i své maskování, aby nebyly vidět. A zvládají to rychleji, než jsme se mysleli.

Vědci z Ball State University v Indianě zkoumali rychlost změny barvy samic běžníků druhu Misumenoides formosipes pomocí analýzy jejich fotografií v programu Adobe Photoshop. Ukázalo se, že dovedou změnit barvu těla z bílé na žlutou za 3 dny. Odborníci přitom doteď odhadovali, že to samice běžníků zvládnou za 6 až 11 dnů.

Pavoučice se mohou změnit i ze žluté barvy na bílou, trvá jim to ale déle. Tomu odpovídá i jejich chování v přírodě. Když se bílé samice ocitnou na žlutých květech, tak změní barvu, když se ale žlutě zbarvené samice dostanou na bílé květy, tak raději změní loviště. Vědci si pochvalují, jak jsou běžníci fascinující stvoření k výzkumu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Ball State University, Ecological Entomology

  • Zdroj fotografií: Care_SMC / Spiders.us

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907