Pavouci posprejovaní grafenem snovají supervlákna

07.05.2015 - Stanislav Mihulka

Chcete mít pavouka se superschopnostmi? Nastříkejte ho grafenovým koktejlem


Reklama

Je to skoro jako příběh Spidermana. Když se obyčejnému pavoukovi přihodí nehoda s grafenem, novou a intenzivně zkoumanou formou uhlíku, tak díky tomu může získat superschopnosti. Sice nelétá, ale snová supervlákno, které je mnohem pevnější.

Zjistili to italští vědci, když postříkali pavouky z čeledi třesavek (Pholcidae) vodou s nanočásticemi grafenu, buď plátky z atomů uhlíku, uspořádaných v rovině, o šířce 200 až 300 nanometrů anebo v podobě plátků stočených do nanotrubiček.

Někteří pavouci nastříkaní grafenovým koktejlem pak snovali vlákno podřadné kvality, část pavouků ale začala vytvářet supervlákna. Nejlepší vlákna přitom snovali pavouci, které vědci postříkali vodou s nanotrubičkami. Jejich vlákna byla zhruba 3,5 krát pevnější, než doposud nejpevnější známá pavoučí vlákna, která vyrábějí křižáci druhu Caerostris darwini. Vědci zatím neví, jak to funguje prý po tom ale půjdou. Možná se takhle naučíme vyrábět vlákna neuvěřitelných vlastností.

  • Zdroj textu:

    NewScientist

  • Zdroj fotografií: Daniel Ullrich, Threedots / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907