Pavouci si tkají elektrickou pavučinu

31.01.2015 - Stanislav Mihulka

Pavouci rodu Uloborus tkají pavučiny, které se snadno nabíjejí statickou elektřinou


Reklama

Pavouci rodu Uloborus pro své pavučiny tkají nadýchaná vlákna, podobné vlně, které se snadno nabíjejí statickou elektřinou. Odborníci věří, že pavučiny s pomocí elektrostatické síly přirahují kořist a usnadňují tím pavoukům život.

Nad pavoukem s elektrickou pavučinou nejásají jen biologové ale také inženýři, kteří hledají inspiraci pro nové technologie zpracování polymerů.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Hartmut & Katrin Kronenberger/ University of OxfrodDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907