Pavouci z čeledi skákavkovitých: Nic jim neunikne!

04.06.2013 - David Bimka


Reklama

Pavouci z čeledi skákavkovitých tvoří přes pět tisíc poddruhů a obývají všechny kontinenty s výjimkou Antarktidy. Bezobratlí živočichové o velikosti mezi dvěma a osmnácti milimetry patří k všudypřítomným obyvatelům divoké přírody – lze je najít od tropů až po hory.

Skákavkovití jsou neúnavnými lovci a jejich tělo je k lovu dokonalé přizpůsobeno. Mají mohutnou hlavohruď a krátké, zato velmi silné nohy. Typické pro tuto čeleď jsou dva velké páry očí vpředu a dva menší po stranách hlavohrudi. Oba páry jsou velmi výkonné a umožňují pavoukovi dokonale mapovat celé okolí, aniž by se pohnul.

TIP: Zapomeňte na kočky: V Austrálii loví myši pavouci!

Skákavkovití netkají sítě a své oběti loví stejnou taktikou, jako kočkovité šelmy. Pomalu a nenápadně se k mouše či jinému hmyzu přiblíží a poté zaútočí skokem, při kterém se zakousnou a oběť ochromí jedem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907