Pěna ve spreji proti krvácení bude zachraňovat životy při rozsáhlém zranění

27.06.2015 - Stanislav Mihulka

Postačí do krvácející rány nastříkat látku odvozenou od krunýře korýšů


Reklama

Když dojde k těžkému poranění na ruce či na noze, tak se zdravotníci snaží ránu stlačit a zamezit tím krvácení. Při závažném zranění na trupu, zejména pokud zasahuje důležité orgány, by ale stlačování mohlo situaci ještě zhoršit.

V současné době není k dispozici jednoduchý způsob, jak by v takovém případě bylo možné rychle zastavit krvácení. Při zraněních v boji je proto právě vykrvácení nejčastější příčinou smrti.

Řešením by se v podobných případech mohla stát pěna ve spreji, kterou vyvinul tým vědců Marylandské univerzity. Je založena na upraveném chitosanu, což je biopolymer z krunýře korýšů.

Po nastříkání této látky na místo krvácení dojde k bouřlivému srážení krve. Jak ukázaly testy na prasatech, použití chitosanového spreje vede k omezení krvácení z rozsáhlé rány o celých 90 procent. Nový prostředek první pomoci bude možné využít na bojišti, při policejních zásazích, během nejrůznějších katastrof anebo při dopravních nehodách.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Americal Chemical Scoiety, ACS Biomaterials Science & Engineering

  • Zdroj fotografií: Crystal (Crystl) from Bloomington, USA / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907