Pěna ve spreji proti krvácení bude zachraňovat životy při rozsáhlém zranění

27.06.2015 - Stanislav Mihulka

Postačí do krvácející rány nastříkat látku odvozenou od krunýře korýšů


Reklama

Když dojde k těžkému poranění na ruce či na noze, tak se zdravotníci snaží ránu stlačit a zamezit tím krvácení. Při závažném zranění na trupu, zejména pokud zasahuje důležité orgány, by ale stlačování mohlo situaci ještě zhoršit.

V současné době není k dispozici jednoduchý způsob, jak by v takovém případě bylo možné rychle zastavit krvácení. Při zraněních v boji je proto právě vykrvácení nejčastější příčinou smrti.

Řešením by se v podobných případech mohla stát pěna ve spreji, kterou vyvinul tým vědců Marylandské univerzity. Je založena na upraveném chitosanu, což je biopolymer z krunýře korýšů.

Po nastříkání této látky na místo krvácení dojde k bouřlivému srážení krve. Jak ukázaly testy na prasatech, použití chitosanového spreje vede k omezení krvácení z rozsáhlé rány o celých 90 procent. Nový prostředek první pomoci bude možné využít na bojišti, při policejních zásazích, během nejrůznějších katastrof anebo při dopravních nehodách.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Americal Chemical Scoiety, ACS Biomaterials Science & Engineering

  • Zdroj fotografií: Crystal (Crystl) from Bloomington, USA / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907