Postačí do krvácející rány nastříkat látku odvozenou od krunýře korýšů
Když dojde k těžkému poranění na ruce či na noze, tak se zdravotníci snaží ránu stlačit a zamezit tím krvácení. Při závažném zranění na trupu, zejména pokud zasahuje důležité orgány, by ale stlačování mohlo situaci ještě zhoršit.
V současné době není k dispozici jednoduchý způsob, jak by v takovém případě bylo možné rychle zastavit krvácení. Při zraněních v boji je proto právě vykrvácení nejčastější příčinou smrti.
Řešením by se v podobných případech mohla stát pěna ve spreji, kterou vyvinul tým vědců Marylandské univerzity. Je založena na upraveném chitosanu, což je biopolymer z krunýře korýšů.
Po nastříkání této látky na místo krvácení dojde k bouřlivému srážení krve. Jak ukázaly testy na prasatech, použití chitosanového spreje vede k omezení krvácení z rozsáhlé rány o celých 90 procent. Nový prostředek první pomoci bude možné využít na bojišti, při policejních zásazích, během nejrůznějších katastrof anebo při dopravních nehodách.
Americal Chemical Scoiety, ACS Biomaterials Science & Engineering
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)