Pěna ve spreji proti krvácení bude zachraňovat životy při rozsáhlém zranění

27.06.2015 - Stanislav Mihulka

Postačí do krvácející rány nastříkat látku odvozenou od krunýře korýšů


Reklama

Když dojde k těžkému poranění na ruce či na noze, tak se zdravotníci snaží ránu stlačit a zamezit tím krvácení. Při závažném zranění na trupu, zejména pokud zasahuje důležité orgány, by ale stlačování mohlo situaci ještě zhoršit.

V současné době není k dispozici jednoduchý způsob, jak by v takovém případě bylo možné rychle zastavit krvácení. Při zraněních v boji je proto právě vykrvácení nejčastější příčinou smrti.

Řešením by se v podobných případech mohla stát pěna ve spreji, kterou vyvinul tým vědců Marylandské univerzity. Je založena na upraveném chitosanu, což je biopolymer z krunýře korýšů.

Po nastříkání této látky na místo krvácení dojde k bouřlivému srážení krve. Jak ukázaly testy na prasatech, použití chitosanového spreje vede k omezení krvácení z rozsáhlé rány o celých 90 procent. Nový prostředek první pomoci bude možné využít na bojišti, při policejních zásazích, během nejrůznějších katastrof anebo při dopravních nehodách.

  • Zdroj textu:

    Americal Chemical Scoiety, ACS Biomaterials Science & Engineering

  • Zdroj fotografií: Crystal (Crystl) from Bloomington, USA / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907