Pěna ve spreji proti krvácení bude zachraňovat životy při rozsáhlém zranění

27.06.2015 - Stanislav Mihulkaq

Postačí do krvácející rány nastříkat látku odvozenou od krunýře korýšů


Reklama

Když dojde k těžkému poranění na ruce či na noze, tak se zdravotníci snaží ránu stlačit a zamezit tím krvácení. Při závažném zranění na trupu, zejména pokud zasahuje důležité orgány, by ale stlačování mohlo situaci ještě zhoršit.

V současné době není k dispozici jednoduchý způsob, jak by v takovém případě bylo možné rychle zastavit krvácení. Při zraněních v boji je proto právě vykrvácení nejčastější příčinou smrti.

Řešením by se v podobných případech mohla stát pěna ve spreji, kterou vyvinul tým vědců Marylandské univerzity. Je založena na upraveném chitosanu, což je biopolymer z krunýře korýšů.

Po nastříkání této látky na místo krvácení dojde k bouřlivému srážení krve. Jak ukázaly testy na prasatech, použití chitosanového spreje vede k omezení krvácení z rozsáhlé rány o celých 90 procent. Nový prostředek první pomoci bude možné využít na bojišti, při policejních zásazích, během nejrůznějších katastrof anebo při dopravních nehodách.

  • Zdroj textu:

    Americal Chemical Scoiety, ACS Biomaterials Science & Engineering

  • Zdroj fotografií: Crystal (Crystl) from Bloomington, USA / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907