Perito Moreno: modrý argentinský ledovec

29.04.2013 - Kateřina a Miloš Motani

<p>Poslední transplantaci psí hlavy provedl Demichov v roce 1959</p>

Poslední transplantaci psí hlavy provedl Demichov v roce 1959


Reklama

Ledovec Perito Moreno patří k nejnavštěvovanějším na jihu Argentiny. Masa ledu tady vytváří 60 metrů vysoký a 4 kilometry široký jazyk. Samotný led má barvu modrou. Čím je modřejší, tím je hutnější a starší, naopak čím více obsahuje vzduchu, tím je bělejší a mladší. Posouvající se ledovec na okraji pozvolna taje, tvoří se pukliny. Relativně často se zřítí velké bloky ledu s ohromným burácením do vody.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907