Perito Moreno: modrý argentinský ledovec

29.04.2013 - Kateřina a Miloš Motani

<p>Poslední transplantaci psí hlavy provedl Demichov v roce 1959</p>

Poslední transplantaci psí hlavy provedl Demichov v roce 1959


Reklama

Ledovec Perito Moreno patří k nejnavštěvovanějším na jihu Argentiny. Masa ledu tady vytváří 60 metrů vysoký a 4 kilometry široký jazyk. Samotný led má barvu modrou. Čím je modřejší, tím je hutnější a starší, naopak čím více obsahuje vzduchu, tím je bělejší a mladší. Posouvající se ledovec na okraji pozvolna taje, tvoří se pukliny. Relativně často se zřítí velké bloky ledu s ohromným burácením do vody.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907