Pes dokáže „vyčenichat“ rakovinu

07.06.2013 - Richard Guryča

Pes se speciálním výcvikem může odhalit rakovinu tlustého střeva téměř stejně úspěšně, jako odborné lékařské vyšetření. Rané stádium tohoto druhu rakoviny pes poznal dokonce častěji, než přístroje


Reklama

Odborný lékařský časopis Gut zveřejnil minulý týden výsledky experimentu, v němž konfrontovali speciálně vycvičeného labradorského retrívra a metodu kolonoskopie při odhalování rakoviny tlustého střeva.

Pes dostal k „očichání“ vzorky stolice 306 pacientů. Osmačtyřiceti z nich byla krátce před pokusem diagnostikována rakovina tlustého střeva, dalších 258 buď trpělo jiným onemocněním střev, nebo u nich byla rakovina tlustého střeva úspěšně léčena. Pes dosáhl až 98 procentní úspěšnosti v odhalení vzorků od pacientů, kterým už předtím kolonoskopie rakovinu prokázala. Ještě úspěšnější však byl při odhalování rakoviny v raném stádiu, kterou kolonoskopie spolehlivě diagnostikovat nedokáže. „Detekce rané fáze rakoviny tlustého střeva je skutečným objevem svatého grálu, protože operace může vyléčit až devadesát procent pacientů, u kterých se onemocnění podaří odhalit v takto brzké fázi,“ shrnul význam experimentu Trevor Lockett z australského Společenství pro vědecký a průmyslový výzkum.

V České republice tímto typem rakoviny každý rok onemocní více než 7500 lidí, přičemž umírá téměř 6000 z nich. Přesná příčina vzniku nádoru je stále ještě nejasná, nicméně lékaři se shodují, že pravidelné kontroly odhalí jeho rané stádium, čímž se zvyšuje šance na vyléčení. Nebezpečí rakoviny tlustého střeva však spočívá právě v tom, že nemoc poměrně dlouhou dobu po vypuknutí neprovázejí téměř žádné varovné příznaky. A její léčení v pokročilém stádiu je pak velmi obtížné, šance na přežití nepřekračuje deset procent.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907