Pes dokáže „vyčenichat“ rakovinu

07.06.2013 - Richard Guryča

Pes se speciálním výcvikem může odhalit rakovinu tlustého střeva téměř stejně úspěšně, jako odborné lékařské vyšetření. Rané stádium tohoto druhu rakoviny pes poznal dokonce častěji, než přístroje


Reklama

Odborný lékařský časopis Gut zveřejnil minulý týden výsledky experimentu, v němž konfrontovali speciálně vycvičeného labradorského retrívra a metodu kolonoskopie při odhalování rakoviny tlustého střeva.

Pes dostal k „očichání“ vzorky stolice 306 pacientů. Osmačtyřiceti z nich byla krátce před pokusem diagnostikována rakovina tlustého střeva, dalších 258 buď trpělo jiným onemocněním střev, nebo u nich byla rakovina tlustého střeva úspěšně léčena. Pes dosáhl až 98 procentní úspěšnosti v odhalení vzorků od pacientů, kterým už předtím kolonoskopie rakovinu prokázala. Ještě úspěšnější však byl při odhalování rakoviny v raném stádiu, kterou kolonoskopie spolehlivě diagnostikovat nedokáže. „Detekce rané fáze rakoviny tlustého střeva je skutečným objevem svatého grálu, protože operace může vyléčit až devadesát procent pacientů, u kterých se onemocnění podaří odhalit v takto brzké fázi,“ shrnul význam experimentu Trevor Lockett z australského Společenství pro vědecký a průmyslový výzkum.

V České republice tímto typem rakoviny každý rok onemocní více než 7500 lidí, přičemž umírá téměř 6000 z nich. Přesná příčina vzniku nádoru je stále ještě nejasná, nicméně lékaři se shodují, že pravidelné kontroly odhalí jeho rané stádium, čímž se zvyšuje šance na vyléčení. Nebezpečí rakoviny tlustého střeva však spočívá právě v tom, že nemoc poměrně dlouhou dobu po vypuknutí neprovázejí téměř žádné varovné příznaky. A její léčení v pokročilém stádiu je pak velmi obtížné, šance na přežití nepřekračuje deset procent.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907