Pesticidy zabíjí schopnosti, včely netrefí domů

18.07.2014 - Zuzana Teličková

Poprvé v roce 1994 byla z Francie hlášena nevysvětlitelná rozsáhlá úmrtí včelstev a roku 2006 napříč Spojenými státy americkými docházelo k jejich bezprecedentnímu „mizení“. Včelí populace, která se v globálním měřítku stará o opylování 30 % všech plodin, v současnosti mizí rychlostí mezi 10 až 30 % ročně!


Reklama

Tchajwanští vědci s největší pravděpodobností odhalili příčinu tohoto znepokojivého trendu, jímž zřejmě je pesticid imidacloprid. V čele výzkumu vedeného na Národní tchajwanské univerzitě stojí profesor entomologie Yang En-čeng. Jeho tým už několik let sleduje včely pomocí mikroteček aplikovaných na jejich záda laserem a monitorovacích zařízení na bázi infračervených detektorů.

Zhouba v pesticidech

 

Tchajwanci přišli na to, že včely, které byly ve stádiu larev vystaveny účinkům imidaclopridu, pesticidu z třídy neonicotinoidů, se sice vyvinou v dospělé jedince, ale ztrácí schopnosti nutné k přežití. Už jen 10 částic v jedné miliardě, které bylo obsaženo v nektaru přineseném dospělými včelami do úlu, poškozuje nervový systém včel. Ty pak nejsou schopny naučit se, jak v dospělosti samy sbírat životně potřebný nektar. Jestliže dávka insekticidu, kterému byly larvy vystaveny, odpovídá 50 částicím v jedné miliardě, projevují včely při sběru viditelný neklid a nejsou schopny najít cestu zpět do úlu. Kolaps kolonie je tak nevyhnutelný.

Evropská komise už dříve předpokládala, že za úhynem včel stojí neonicotinoidy, a tak loni přistoupila k dvouletému zákazu používání této třídy pesticidů. Mohlo by jít o první krok správným směrem. Imidacloprid je jinde ve světě, včetně Tchaj-wanu, stále široce používán.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Apačský náčelník a šaman Geronimo se dožil 79 let. Zemřel 17. února 1909 na zápal plic. Způsobil si ho sám, neboť značně opilý spadl z koně do ledové vody a nastydl. 

Historie

Šéf NASA Jim Bridenstine představuje nové skafandry.

Vesmír

Slabě pancéřované tančíky PzKpwf I vyzbrojené pouze kulomety nevyhovovaly už na počátku druhé světové války

 

Válka

Některé ledovce vypouštějí do okolí chlor-36

Věda

Mladá samice přistává na suchou jalovcovou větev trčící nad údolí. Ne zcela vybarvené letky v křídlech jsou znakem mladého ptáka.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907