Pestrobarevné prachové filamenty v okolí Mlhoviny v Orionu

30.12.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Mlhovina v Orionu je místem intenzivní tvorby hvězd. Okolí těchto hvězd je pak tvořeno především prachem a plynem. Prach, který je neprůhledný pro viditelné světlo, vzniká ve vnějších atmosférách hmotných chladných hvězd a je vyvrhován silným vnějším částicovým větrem. Spletité filamenty prachu jsou na obrázku zobrazeny v odstínech hnědé, zatímco centrální zářící plyn je červený. V příštích několika miliónech let bude většina prachu v Orionu pomalu zničena právě těmi hvězdami, které z něho nyní vznikají.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Raul Villaverde Fraile

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907