Pět nejšílenějších lidských výkonů, nad nimiž zůstává rozum stát

09.10.2014 - Marek Telička

Šílenci bez zábran, exhibicionisté toužící za každou cenu upoutat pozornost, nebo lidé bez nervů, kteří mají nutkání dosáhnout nemožného? Ať už je jejich motivace jakákoliv, nad činy některých odvážlivců zůstává rozum stát

<h3>Žádné strachy z pádu</h3><p>Extrémní lezec <strong>Dean Potter</strong> proslul mimo jiné chůzí po provaze nataženém více než 900 metrů nad zemí v Yosemitském národním parku. V srpnu 2008 zkombinoval Američan několik již existujících riskantních sportů a vlastně vymyslel úplně novou disciplínu.</p><p><strong>Bez jakýchkoliv jisticích pomůcek vyšplhal po severní stěně Eigeru</strong> (nejvýchodnějšího vrcholu masivu Jungfrau v bernském regionu Švýcarských Alp), a to cestou Deep Blue Sea (obtížnost 7a+), <strong>pouze s malým padákem na zádech</strong>. Poté co přešel technicky náročnými pasážemi a vyhnul se uvolněným kamenům, se dostal do nadmořské výšky 3 970 metrů. <strong>Odtud pak skočil zpět do údolí, kde bezpečně přistál</strong>. De facto se tak stal prvním horolezcem, který se záměrně pustil.</p>

Žádné strachy z pádu

Extrémní lezec Dean Potter proslul mimo jiné chůzí po provaze nataženém více než 900 metrů nad zemí v Yosemitském národním parku. V srpnu 2008 zkombinoval Američan několik již existujících riskantních sportů a vlastně vymyslel úplně novou disciplínu.

Bez jakýchkoliv jisticích pomůcek vyšplhal po severní stěně Eigeru (nejvýchodnějšího vrcholu masivu Jungfrau v bernském regionu Švýcarských Alp), a to cestou Deep Blue Sea (obtížnost 7a+), pouze s malým padákem na zádech. Poté co přešel technicky náročnými pasážemi a vyhnul se uvolněným kamenům, se dostal do nadmořské výšky 3 970 metrů. Odtud pak skočil zpět do údolí, kde bezpečně přistál. De facto se tak stal prvním horolezcem, který se záměrně pustil.

<h3>Do hlubokého bezvědomí</h3><p>Rakouský freediver (potápěč bez dýchacího přístroje) <strong>Herbert Nitsch</strong> patřil k držitelům mnoha hloubkových rekordů: rok nepokořený zůstal například jeho rekord „statického zadržení dechu“ (tedy bez pohybu pod vodou) – 9 minut a 4 sekundy. V disciplíně zvané Free Immersion, kdy se potápěč dostává bez jakéhokoliv vybavení do co největší hloubky tak, že dolů i nahoru ručkuje po nataženém provaze, jako první dosáhl hranice 100 metrů.</p><p>V červnu 2012 se Nitsch rozhodl dostat do dosud nepokořené hloubky a za limit si stanovil zaokrouhlených 800 stop (necelých 244 metrů). Pro tento pokus použil speciálně uzpůsobené podvodní „sáně“, které jej měly co nejrychleji dopravit dolů a pak zpět k hladině. <strong>Dosáhl sice hloubky 830,8 stop (253,2 metru), ale na posledních deseti metrech ztratil při návratu vědomí</strong> a na hladinu mu museli pomoci lidé ze zajišťovacího týmu. Jeho stav byl kritický, takže ho urychleně dopravili na léčení do speciální dekompresní komory. Nitsch částečně ztratil paměť a dodnes má problémy s koordinací a mluvením.</p>

Do hlubokého bezvědomí

Rakouský freediver (potápěč bez dýchacího přístroje) Herbert Nitsch patřil k držitelům mnoha hloubkových rekordů: rok nepokořený zůstal například jeho rekord „statického zadržení dechu“ (tedy bez pohybu pod vodou) – 9 minut a 4 sekundy. V disciplíně zvané Free Immersion, kdy se potápěč dostává bez jakéhokoliv vybavení do co největší hloubky tak, že dolů i nahoru ručkuje po nataženém provaze, jako první dosáhl hranice 100 metrů.

V červnu 2012 se Nitsch rozhodl dostat do dosud nepokořené hloubky a za limit si stanovil zaokrouhlených 800 stop (necelých 244 metrů). Pro tento pokus použil speciálně uzpůsobené podvodní „sáně“, které jej měly co nejrychleji dopravit dolů a pak zpět k hladině. Dosáhl sice hloubky 830,8 stop (253,2 metru), ale na posledních deseti metrech ztratil při návratu vědomí a na hladinu mu museli pomoci lidé ze zajišťovacího týmu. Jeho stav byl kritický, takže ho urychleně dopravili na léčení do speciální dekompresní komory. Nitsch částečně ztratil paměť a dodnes má problémy s koordinací a mluvením.

<h3>Nejodvážnější filmový kaskadér</h3><p>Americký kaskadér <strong>Dar Robinson</strong> překonal během svého života 19 světových rekordů a vytvořil 21 rekordů ve zcela nových disciplínách, které měly společné jedno – mimořádnou míru rizika. <strong>Jedním z jeho prvních kousků se stal skok do řeky z třicetimetrového útesu</strong>, který byl použit ve filmu Motýlek. K legendárním se zařadil také jeho pád s automobilem do Grand Canyonu: <strong>z vozu řítícího se volným pádem k zemi včas vyskočil a bezpečně přistál na padáku</strong>.</p><p>Nepřekonaný dosud zůstává také jeho výkon pro film Sharkyho mašina (1981), kde zády <strong>prorazil sklo mrakodrapu a volným pádem přistál do vzduchového polštáře v hloubce 67 metrů.</strong> K rekordním počinům bezpochyby patří i jeho skok z věže CNN Tower v Torontu: za pomoci vlastního vynálezu – „zpomalovacího drátu“ – předvedl tehdy Robinson pád do hloubky 366 metrů. Díky pečlivému plánování si během kariéry nezlomil jedinou kost. O to překvapivější byla jeho smrt při rutinní rychlé jízdě na motocy klu pro film Penězománie (Million Dollar Mystery) v roce 1986.</p>

Nejodvážnější filmový kaskadér

Americký kaskadér Dar Robinson překonal během svého života 19 světových rekordů a vytvořil 21 rekordů ve zcela nových disciplínách, které měly společné jedno – mimořádnou míru rizika. Jedním z jeho prvních kousků se stal skok do řeky z třicetimetrového útesu, který byl použit ve filmu Motýlek. K legendárním se zařadil také jeho pád s automobilem do Grand Canyonu: z vozu řítícího se volným pádem k zemi včas vyskočil a bezpečně přistál na padáku.

Nepřekonaný dosud zůstává také jeho výkon pro film Sharkyho mašina (1981), kde zády prorazil sklo mrakodrapu a volným pádem přistál do vzduchového polštáře v hloubce 67 metrů. K rekordním počinům bezpochyby patří i jeho skok z věže CNN Tower v Torontu: za pomoci vlastního vynálezu – „zpomalovacího drátu“ – předvedl tehdy Robinson pád do hloubky 366 metrů. Díky pečlivému plánování si během kariéry nezlomil jedinou kost. O to překvapivější byla jeho smrt při rutinní rychlé jízdě na motocy klu pro film Penězománie (Million Dollar Mystery) v roce 1986.

<h3>Plavkyně extrémními vodami</h3><p>V červnu 2011 podnikla australská maratonská plavkyně <strong>Penny Palfreyová</strong> nejriskantnější dobrodružství svého života: vytyčila si totiž za cíl přeplavat více než stokilometrovou vzdálenost mezi Kajmanskými ostrovy Little Cayman a Grand Cayman. Jen pro srovnání – pokořitelé kanálu La Manche překonávají plavecky „pouze“ asi 36 kilometrů.</p><p>Osmačtyřicetiletá plavkyně nakonec pokus dokončila, ale k neúspěchu neměla daleko. <strong>Plavala 40 hodin a 41 minut a urazila vzdálenost 108 kilometrů</strong>, přičemž cestou několikrát narazila i na tamní obávané žraloky. Třikrát ji požahaly medúzy a na pobřeží ostrova Grand Cayman se proto vypotácela s ošklivými jizvami, nateklými ústy a jazykem. Poté byla okamžitě převezena do nemocnice nejen kvůli jedu medúz, ale rovněž pro naprostou dehydrataci a četná svalová poranění.</p>

Plavkyně extrémními vodami

V červnu 2011 podnikla australská maratonská plavkyně Penny Palfreyová nejriskantnější dobrodružství svého života: vytyčila si totiž za cíl přeplavat více než stokilometrovou vzdálenost mezi Kajmanskými ostrovy Little Cayman a Grand Cayman. Jen pro srovnání – pokořitelé kanálu La Manche překonávají plavecky „pouze“ asi 36 kilometrů.

Osmačtyřicetiletá plavkyně nakonec pokus dokončila, ale k neúspěchu neměla daleko. Plavala 40 hodin a 41 minut a urazila vzdálenost 108 kilometrů, přičemž cestou několikrát narazila i na tamní obávané žraloky. Třikrát ji požahaly medúzy a na pobřeží ostrova Grand Cayman se proto vypotácela s ošklivými jizvami, nateklými ústy a jazykem. Poté byla okamžitě převezena do nemocnice nejen kvůli jedu medúz, ale rovněž pro naprostou dehydrataci a četná svalová poranění.

<h3>Po betonu i po skle</h3><p><strong>Alain Robert</strong> získal díky své zálibě lézt na vysoké budovy bez zajištění přezdívku Spiderman. Aktuálně má na kontě více než devadesát výškových budov, přičemž <strong>na většinu z nich vyšplhal nejen bez jištění, ale i bez povolení</strong>. Častokrát byl proto ihned po zdárném výstupu zatčen. Pouze s lezeckými botami a pytlíkem magnezia, které zvyšuje tření, vyšplhal třeba na Eiff elovu věž, budovu Opery v Sydney nebo na věž Sears Tower v Chicagu.</p><p>V dubnu 2012 se dostal do Guinnessovy knihy rekordů, když <strong>spidermanovským stylem vylezl za 1 hodinu, 33 minut a 47 sekund na 300 metrů vysokou věž Aspire Tower</strong> v katarském Dauhá.</p>

Po betonu i po skle

Alain Robert získal díky své zálibě lézt na vysoké budovy bez zajištění přezdívku Spiderman. Aktuálně má na kontě více než devadesát výškových budov, přičemž na většinu z nich vyšplhal nejen bez jištění, ale i bez povolení. Častokrát byl proto ihned po zdárném výstupu zatčen. Pouze s lezeckými botami a pytlíkem magnezia, které zvyšuje tření, vyšplhal třeba na Eiff elovu věž, budovu Opery v Sydney nebo na věž Sears Tower v Chicagu.

V dubnu 2012 se dostal do Guinnessovy knihy rekordů, když spidermanovským stylem vylezl za 1 hodinu, 33 minut a 47 sekund na 300 metrů vysokou věž Aspire Tower v katarském Dauhá.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikimedia, Profimedia


Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír
Zajímavosti

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907