Petr II: smutný osud posledního jugoslávského krále

06.08.2015 - Alois Bělota

I přesto, že se v exilu za druhé světové války mladý král Petr II. stal stíhacím pilotem, mnoho respektu si nezískal. Ostatní panovníci jej považovali za nezkušeného adolescenta


Reklama

Petr II. (1923–1970) z dynastie Karadžordževičů byl bezpochyby čestný a odpovědný muž a možná se mohl stát panovníkem, na kterého se vzpomíná s láskou a slzou v oku. Jenže se narodil do špatné doby. Králem se stal už jako jedenáctiletý, když jeho otce při státní návštěvě Francie zabila kulka atentátníka Vlada Černozemského. Další pohromou v osobním životě se stala druhá světová válka a nucený exil, jehož jedinou světlou stránkou byla láska a svatba s řeckou princeznou Alexandrou. Jinak bylo všechno špatně.

Ostatní státníci jej měli za malého kluka a nálepky legračního adolescenta se Petr nezbavil ani absolvováním Cambridge, ani dokončením výcviku stíhacího pilota. Ve spletité situaci domácího odboje se neorientoval, což v důsledku zapříčinilo pád monarchie. V roce 1944 Petr jmenoval premiérem maršála Tita, který jej ovšem po válce nechal parlamentem sesadit a vyhnat. Petr ovšem formálně nikdy neabdikoval. Usadil se v USA, kde zemřel po neúspěšné transplantaci jater. V roce 2013 srbská vláda souhlasila s návrhem jeho syna Alexandra, aby ostatky posledního jugoslávského krále spočinuly v rodinné hrobce v Oplenaci. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    II. světová leden–únor 2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ochočené lišky vyhledávají přítomnost svých majitelů a ochotně se učí i různým trikům.

Zajímavosti
Revue

Mayská pyramida v San Andrés v Salvadoru vznikla krátce po zničující erupci v šestém století našeho letopočtu.

Věda

Markýze z Tavory nechal Pombal lámat v kole. Manželka markýze musela velkolepému představení přihlížet a poté sledovat i popravu vlastních dětí.

Historie

Mnohé stroje MiG-17 severovietnamského letectva měly nápadité kamufláže.

Válka

Přestože v dávné historii zřejmě tekla po povrchu Marsu voda a byly na něm i velká jezera, posledních několik milionů let je rudá planeta mimořádně vyprahlým místem.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907