Petr II: smutný osud posledního jugoslávského krále

06.08.2015 - Alois Bělota

I přesto, že se v exilu za druhé světové války mladý král Petr II. stal stíhacím pilotem, mnoho respektu si nezískal. Ostatní panovníci jej považovali za nezkušeného adolescenta


Reklama

Petr II. (1923–1970) z dynastie Karadžordževičů byl bezpochyby čestný a odpovědný muž a možná se mohl stát panovníkem, na kterého se vzpomíná s láskou a slzou v oku. Jenže se narodil do špatné doby. Králem se stal už jako jedenáctiletý, když jeho otce při státní návštěvě Francie zabila kulka atentátníka Vlada Černozemského. Další pohromou v osobním životě se stala druhá světová válka a nucený exil, jehož jedinou světlou stránkou byla láska a svatba s řeckou princeznou Alexandrou. Jinak bylo všechno špatně.

Ostatní státníci jej měli za malého kluka a nálepky legračního adolescenta se Petr nezbavil ani absolvováním Cambridge, ani dokončením výcviku stíhacího pilota. Ve spletité situaci domácího odboje se neorientoval, což v důsledku zapříčinilo pád monarchie. V roce 1944 Petr jmenoval premiérem maršála Tita, který jej ovšem po válce nechal parlamentem sesadit a vyhnat. Petr ovšem formálně nikdy neabdikoval. Usadil se v USA, kde zemřel po neúspěšné transplantaci jater. V roce 2013 srbská vláda souhlasila s návrhem jeho syna Alexandra, aby ostatky posledního jugoslávského krále spočinuly v rodinné hrobce v Oplenaci. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    II. světová leden–únor 2015

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907