Philae je vzhůru: Po sedmi měsících navázala spojení se Zemí

15.06.2015 - Martin Reichman

Evropská robotická sonda Philae se v noci ze soboty na neděli probudila „ze zimního spánku“.


Reklama

Philae navázala spojení na 85 sekund, během nichž stihla odeslat 300 datových balíků shromážděných dat. Navíc se zdá, že je ve skvělé kondici. Data ukazují, že její provozní teplota je -35 °C a v zásobě má 24 wattů energie. Pro minimální komunikaci s Philae přitom vědci považovali za nezbytné, aby sonda měla v zásobě alespoň 5,5 wattů a aby její teplota neklesla pod -45 °C.

I přes poměrně dlouhou odmlku odborníci doufali, že se podaří sondu oživit. S postupným přibližováním komety ke Slunci totiž rostla i doba, po kterou na solární panely Philae dopadalo sluneční záření. 

Jistým překvapením je, že sonda během své sedmiměsíční odmlky nebyla úplně nečinná. Přijaté informace ukazují, že Philae data shromažďovala i během této doby. Dříve se jí ale nepodařilo navázat spojení.   

Německé středisko v Darmstadtu, které má Philae na starosti, uvedlo, že komunikaci sonda obnovila ve 22:28 našeho času. Podle vědců má sonda v paměti uloženo ještě více než 8 tisíc datových balíků, které by měla odeslat během dalších spojení.

Reklama

  • Zdroj textu:

    esa.int

  • Zdroj fotografií: ESADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907