Philae je vzhůru: Po sedmi měsících navázala spojení se Zemí

15.06.2015 - Martin Reichman

Evropská robotická sonda Philae se v noci ze soboty na neděli probudila „ze zimního spánku“.


Reklama

Philae navázala spojení na 85 sekund, během nichž stihla odeslat 300 datových balíků shromážděných dat. Navíc se zdá, že je ve skvělé kondici. Data ukazují, že její provozní teplota je -35 °C a v zásobě má 24 wattů energie. Pro minimální komunikaci s Philae přitom vědci považovali za nezbytné, aby sonda měla v zásobě alespoň 5,5 wattů a aby její teplota neklesla pod -45 °C.

I přes poměrně dlouhou odmlku odborníci doufali, že se podaří sondu oživit. S postupným přibližováním komety ke Slunci totiž rostla i doba, po kterou na solární panely Philae dopadalo sluneční záření. 

Jistým překvapením je, že sonda během své sedmiměsíční odmlky nebyla úplně nečinná. Přijaté informace ukazují, že Philae data shromažďovala i během této doby. Dříve se jí ale nepodařilo navázat spojení.   

Německé středisko v Darmstadtu, které má Philae na starosti, uvedlo, že komunikaci sonda obnovila ve 22:28 našeho času. Podle vědců má sonda v paměti uloženo ještě více než 8 tisíc datových balíků, které by měla odeslat během dalších spojení.

Reklama

  • Zdroj textu:

    esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907