Evropská robotická sonda Philae se v noci ze soboty na neděli probudila „ze zimního spánku“.
Philae navázala spojení na 85 sekund, během nichž stihla odeslat 300 datových balíků shromážděných dat. Navíc se zdá, že je ve skvělé kondici. Data ukazují, že její provozní teplota je -35 °C a v zásobě má 24 wattů energie. Pro minimální komunikaci s Philae přitom vědci považovali za nezbytné, aby sonda měla v zásobě alespoň 5,5 wattů a aby její teplota neklesla pod -45 °C.
I přes poměrně dlouhou odmlku odborníci doufali, že se podaří sondu oživit. S postupným přibližováním komety ke Slunci totiž rostla i doba, po kterou na solární panely Philae dopadalo sluneční záření.
Jistým překvapením je, že sonda během své sedmiměsíční odmlky nebyla úplně nečinná. Přijaté informace ukazují, že Philae data shromažďovala i během této doby. Dříve se jí ale nepodařilo navázat spojení.
Německé středisko v Darmstadtu, které má Philae na starosti, uvedlo, že komunikaci sonda obnovila ve 22:28 našeho času. Podle vědců má sonda v paměti uloženo ještě více než 8 tisíc datových balíků, které by měla odeslat během dalších spojení.
esa.int
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)