Philae se opět ozvala: Vědci vyhodnocují přijatá data a hledají její polohu

16.07.2015 - Martin Reichman

Philae opět na krátkou dobu navázala spojení se sondou Rosettou. Vědci nyní zkoumají přijatá data


Reklama

Během spojení přijala Rosetta data z přístroje CONSERT (COmet Nucleus Sounding Experiment by Radio-wave Transmission). Toto zařízení, které bylo původně určeno k průzkumu jádra komety pomocí rádiových vln, v principu funguje podobně jako tomografie. Jedna jeho část je umístěna na Philae a druhá na Rosettě.

Rádiový ping-pong

Transpondér umístěný na Philae vysílá po dobu 25 mikrosekund rádiový signál s frekvencí 90 MHz, který poté zachytí odpovídající zařízení na Rosettě. Ta poté vysílá stejný signál směrem k modulu na povrchu. Cyklus se opakuje po 200 milisekundách a celá sekvence měření trvá přibližně 1 sekundu. Výsledkem tohoto radiového „ping-pongu“ je tomografická mapa jádra komety.

TIP: Rosetta půjde do risku: Kvůli komunikaci s Philae se přiblíží se ke kometě

Při pátrání po přesné poloze ztraceného modulu, vědci právě do přístroje CONSERT vkládali velké naděje. Zda nově přijatá data odhalila polohu Philae zatím není jasné. Poté, co Rosetta doručila získané údaje do řídícího centra v německém Darmstadtu, se vědci pustili do jejich analýzy. Výsledek jejich pátrání zatím zveřejněn nebyl.

Poslední spojení Rosetty se sondou Philae proběhlo 24. června, poté se modul opět na 15 dnů odmlčel. Znovunavázání spojení, které trvalo 12 minut, vědci považují za mimořádně dobrou zprávu. Philae podle nich přežila stále složitější podmínky na povrchu komety a nové navázání spojení dává další šanci na pokračování mise tohoto ztraceného a znovuobjeveného modulu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    esa.int

  • Zdroj fotografií: ESA/Rosetta/NAVCAMDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907