Phobos a Deimos: Vše o měsících Marsu na zábavném videu

17.05.2014 - Redakce


Reklama

Mars má na rozdíl od Země jen dva malé měsíčky, Phobos a Deimos, s průměrem jen několik desítek kilometrů. Nejde o objekty kulového tvaru, svou nepravidelností připomínají spíše brambory. Jde pravděpodobně o zachycené planetky, pocházející z oblasti hlavního pásu planetek, odkud je vystřelilo gravitační působení Jupitera.

Phobos se působením slapových sil neustále přibližuje k povrchu Marsu, a to o zhruba dva metry za století. Za nějakých 50 milionů let se tak buď zřítí na povrch Marsu, nebo bude slapovými silami roztrhán a vytvoří kolem planety prstenec, podobný Saturnovu. Deimos se oproti tomu od planety vzdaluje, takže časem bude Mars zcela bez měsíců.

Více se o nich dozvíte na tomto povedeném videu, které pomocí grafiky dokáže leccos vysvětlit jednoduchou a zábavnou formou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Kurzgesagt

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Sameček anolise se snaží zastrašit vetřelce roztažením velkého kožního laloku.

Příroda
Věda

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907