Phobos a Deimos: Vše o měsících Marsu na zábavném videu

17.05.2014 - Redakce


Reklama

Mars má na rozdíl od Země jen dva malé měsíčky, Phobos a Deimos, s průměrem jen několik desítek kilometrů. Nejde o objekty kulového tvaru, svou nepravidelností připomínají spíše brambory. Jde pravděpodobně o zachycené planetky, pocházející z oblasti hlavního pásu planetek, odkud je vystřelilo gravitační působení Jupitera.

Phobos se působením slapových sil neustále přibližuje k povrchu Marsu, a to o zhruba dva metry za století. Za nějakých 50 milionů let se tak buď zřítí na povrch Marsu, nebo bude slapovými silami roztrhán a vytvoří kolem planety prstenec, podobný Saturnovu. Deimos se oproti tomu od planety vzdaluje, takže časem bude Mars zcela bez měsíců.

Více se o nich dozvíte na tomto povedeném videu, které pomocí grafiky dokáže leccos vysvětlit jednoduchou a zábavnou formou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Kurzgesagt

  • Zdroj fotografií:



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907