Pichlavý šplhavec: Jihoamerický kuandu obecný

12.02.2020 - Marek Telička

Většinu času tráví kuandu obecný v korunách stromů. Když se vydá na zem, musí pro to mít opravdu pádný důvod – vyměšování, páření nebo vrh mláďat

<p>Kuandu se živí kůrou stromů, pupeny, ovocem, kořeny a některými zemědělskými plodinami, jako jsou banány a kukuřice.</p>

Kuandu se živí kůrou stromů, pupeny, ovocem, kořeny a některými zemědělskými plodinami, jako jsou banány a kukuřice.


Reklama

Kuandu obecný (Coendou prehensilis) je hlodavec z čeledi urzonovitých (Erethizontidae), který se vyskytuje na velké ploše severní části Jižní Ameriky. Tato zvířata, jimž se v angličtině říká „brazilský dikobraz“ žijí ve skupinách a jsou k sobě vzájemně velmi tolerantní, především když mají k dispozici dostatečný zdroj jídla. Plných 85 % času tráví v korunách stromů, kde spí a obstarávají si potravu. Na zem se vydávají především kvůli vyměšování, páření a při vrhu mláďat. Vrchol aktivity těchto nočních tvorů nastává mezi čtvrtou hodinou odpolední a druhou hodinou po půlnoci.

TIP: Neobyčejné ježury australské: Bizarní sestřenice ptakopyska

Výrazným rysem kuandu obecného je chápavý ocas, který živočich používá pro přidržování ve větvích stromů. Pohybu v korunách stromů jsou přizpůsobeny i končetiny s dlouhými drápy. Obranu proti predátorům zajišťují 60–100 milimetrů dlouhé štětiny, které lehce proniknou kůží útočníka a nesnadno se odstraňují. Dospělí jedinci měří 30 až 60 centimetrů, přičemž ocas vydá dalších 33–48 centimetrů. Samci váží až pět kilogramů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bílý slon je absolutní a finančně velmi nákladnou přítěží, kterou ale nemůžete nepřijmout

Historie
Válka

Dineobellator žil ve světě těsně před dopadem osudového meteoritu.

Věda

Slayton během výcviku na trenažéru v Houstonu - lékaři mu diagnostikovali vzácnou srdeční vadu. Ani je však nenapadlo ho vyřadit z přípravy ke kosmickým letům.

Vesmír

Historie Leptis Magna byla krátká, avšak oslňující. Město vzniklo v 7. století př. n. l. coby obchodní přístav Féničanů a dlouho tvořilo součást Kartága. 

Cestování

V Zoo Praha se narodilo mládě slona indického.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907