Pilulky s rybím tukem pomáhají proti rozvoji schizofrenie

12.08.2015 - Stanislav Mihulka

Pokud se to potvrdí, dostaneme do ruky lék, který potlačuje nástup schizofrenie u teenagerů ohrožených touto závažnou duševní nemocí


Reklama

Lidé trpící schizofrenií se o své diagnóze dozvědí obvykle během dospívání anebo těsně po něm. Příznaky blížící se duševní choroby, jako mírné přeludy nebo paranoidní myšlenky ale mohou prožívat dlouhé roky předtím.

Potíž je v tom, že jen asi třetina lidí s podobnými příznaky onemocní schizofrenií a běžné antipsychotické léky mohou mít dost nepříjemné vedlejší příznaky, takže se jen vzácně užívají preventivně. Proto by bylo skvělé najít nějakou alternativu, která by byla pro lidi ohrožené schizofrenií méně drsná.

Vysněnou alternativou antipsychotik by se poněkud překvapivě mohl stát rybí tuk. Vědci před sedmi lety podávali 81 mladým lidem ohroženým schizofrenií po dobu tří měsíců pilulky s rybím tukem anebo placebo. Ve skupině s placebem se schizofrenie vyvinula u 40 procent účastníků experimentu, kdežto u lidí s rybím tukem jen u 10 procent. Omega-3 mastné kyseliny, které rybí tuk obsahuje, jsou zřejmě pro mozek blahodárné.

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Oddman47 / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907