Pilulky s rybím tukem pomáhají proti rozvoji schizofrenie

12.08.2015 - Stanislav Mihulka

Pokud se to potvrdí, dostaneme do ruky lék, který potlačuje nástup schizofrenie u teenagerů ohrožených touto závažnou duševní nemocí


Reklama

Lidé trpící schizofrenií se o své diagnóze dozvědí obvykle během dospívání anebo těsně po něm. Příznaky blížící se duševní choroby, jako mírné přeludy nebo paranoidní myšlenky ale mohou prožívat dlouhé roky předtím.

Potíž je v tom, že jen asi třetina lidí s podobnými příznaky onemocní schizofrenií a běžné antipsychotické léky mohou mít dost nepříjemné vedlejší příznaky, takže se jen vzácně užívají preventivně. Proto by bylo skvělé najít nějakou alternativu, která by byla pro lidi ohrožené schizofrenií méně drsná.

Vysněnou alternativou antipsychotik by se poněkud překvapivě mohl stát rybí tuk. Vědci před sedmi lety podávali 81 mladým lidem ohroženým schizofrenií po dobu tří měsíců pilulky s rybím tukem anebo placebo. Ve skupině s placebem se schizofrenie vyvinula u 40 procent účastníků experimentu, kdežto u lidí s rybím tukem jen u 10 procent. Omega-3 mastné kyseliny, které rybí tuk obsahuje, jsou zřejmě pro mozek blahodárné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Oddman47 / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907