Pilulky s rybím tukem pomáhají proti rozvoji schizofrenie

12.08.2015 - Stanislav Mihulka

Pokud se to potvrdí, dostaneme do ruky lék, který potlačuje nástup schizofrenie u teenagerů ohrožených touto závažnou duševní nemocí


Reklama

Lidé trpící schizofrenií se o své diagnóze dozvědí obvykle během dospívání anebo těsně po něm. Příznaky blížící se duševní choroby, jako mírné přeludy nebo paranoidní myšlenky ale mohou prožívat dlouhé roky předtím.

Potíž je v tom, že jen asi třetina lidí s podobnými příznaky onemocní schizofrenií a běžné antipsychotické léky mohou mít dost nepříjemné vedlejší příznaky, takže se jen vzácně užívají preventivně. Proto by bylo skvělé najít nějakou alternativu, která by byla pro lidi ohrožené schizofrenií méně drsná.

Vysněnou alternativou antipsychotik by se poněkud překvapivě mohl stát rybí tuk. Vědci před sedmi lety podávali 81 mladým lidem ohroženým schizofrenií po dobu tří měsíců pilulky s rybím tukem anebo placebo. Ve skupině s placebem se schizofrenie vyvinula u 40 procent účastníků experimentu, kdežto u lidí s rybím tukem jen u 10 procent. Omega-3 mastné kyseliny, které rybí tuk obsahuje, jsou zřejmě pro mozek blahodárné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NewScientist, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: Oddman47 / Wikimedia CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907