Plachetnice z budoucnosti: Trup lodi slouží jako plachta

30.09.2013 - Jan Miklín

S důrazem na obnovitelné zdroje a energetickou nenáročnost se lidstvo začíná vracet k různým dávno známým konceptům, inovovaným s využitím nejmodernějších technologií a znalostí. Příkladem může být třeba loď, jejíž trup by měl sloužit zároveň jako plachta


Reklama

Norská společnost LadeAS představila svůj návrh plachetnice budoucnosti – lodě s vysokým trupem, využívajícím sílu větru k úspoře paliva nutného na pohon lodi. „Využívání aerodynamiky při návrzích letadel, automobilů nebo vlaků je dávno samozřejmostí, ale u lodní dopravy se jedná o poměrně novou myšlenku,“ vysvětluje výrobce. „Plachetnice patří k nejstarším typům lodí a mohlo by se zdát, že jsou dávno překonány, ale s novými znalostmi v oblasti meteorologie a předpovídání počasí se otevírají nové možnosti, jak sílu větru využít,“ dodává.

Silou větru vpřed

Základem je speciálně tvarovaný symetrický vysoký trup, navržený tak, aby vítr prakticky ze všech směrů poháněl loď vpřed. Loď však nebude spoléhat jen na vítr – stále zde budou klasické naftové motory i elektrický propulsní systém sloužící k získání cestovní rychlosti. „V závislosti na síle a směru větru však loď ušetří až 60 % pohonných hmot a 80 % emisí,“ vysvětlují návrháři.

Důležitou součástí celého projektu je elektronický mozek lodi – superpočítač, neustále „krmený“ meteorologickými daty a vyhodnocující, jaká trasa bude pro loď nejvýhodnější z hlediska úspory energie a využití síly větru.

Inženýři z LadeAS věří, že jejich systém bude využitelný jak na velkých nákladních lodích křižujících oceán, tak na vyhlídkových a luxusních dopravních plavidlech.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia/Ferrari Press Agency/LadeAS

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud někdo nežije právě zdravě, neměl by zanedbávat přísun vitamínů obsažených v ovoci.

Věda

Geysir se stal prvním přírodním úkazem svého druhu, o němž se dozvěděli učenci starého kontinentu.

Cestování
Zajímavosti

Král Eduard VII.  se svou ženou královnou Alexandrou Dánskou.

Historie

Člunozobec africký na jezeře Albert v Ugandě.

Příroda

Sejdeme se na fotbale 

událost: Rose Parade, USA

Pravidelná novoroční oslava Rose Parade se v kalifornské Pasadeně odehrává již od roku 1890. Na alegorické vozy zdobené květinami dnes přiláká i stovky tisíc přihlížejících, z nichž část se odpoledne přesune na nedaleký stadion, aby sledovala tradiční univerzitní zápas v americkém fotbale.  

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907