Plachetnice z budoucnosti: Trup lodi slouží jako plachta

30.09.2013 - Jan Miklín

S důrazem na obnovitelné zdroje a energetickou nenáročnost se lidstvo začíná vracet k různým dávno známým konceptům, inovovaným s využitím nejmodernějších technologií a znalostí. Příkladem může být třeba loď, jejíž trup by měl sloužit zároveň jako plachta


Reklama

Norská společnost LadeAS představila svůj návrh plachetnice budoucnosti – lodě s vysokým trupem, využívajícím sílu větru k úspoře paliva nutného na pohon lodi. „Využívání aerodynamiky při návrzích letadel, automobilů nebo vlaků je dávno samozřejmostí, ale u lodní dopravy se jedná o poměrně novou myšlenku,“ vysvětluje výrobce. „Plachetnice patří k nejstarším typům lodí a mohlo by se zdát, že jsou dávno překonány, ale s novými znalostmi v oblasti meteorologie a předpovídání počasí se otevírají nové možnosti, jak sílu větru využít,“ dodává.

Silou větru vpřed

Základem je speciálně tvarovaný symetrický vysoký trup, navržený tak, aby vítr prakticky ze všech směrů poháněl loď vpřed. Loď však nebude spoléhat jen na vítr – stále zde budou klasické naftové motory i elektrický propulsní systém sloužící k získání cestovní rychlosti. „V závislosti na síle a směru větru však loď ušetří až 60 % pohonných hmot a 80 % emisí,“ vysvětlují návrháři.

Důležitou součástí celého projektu je elektronický mozek lodi – superpočítač, neustále „krmený“ meteorologickými daty a vyhodnocující, jaká trasa bude pro loď nejvýhodnější z hlediska úspory energie a využití síly větru.

Inženýři z LadeAS věří, že jejich systém bude využitelný jak na velkých nákladních lodích křižujících oceán, tak na vyhlídkových a luxusních dopravních plavidlech.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia/Ferrari Press Agency/LadeAS

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Ani se spaním se to nemá přehánět

Věda

František Josef I. žil déle než 86 let, z toho 68 let panoval a řídil osudy jedné z největších a nejmocnějších říší světa. Stal se symbolem jistoty a trvalosti, ale i nehybnosti. 

Zajímavosti

Jižní pól Jupiteru na snímku sondy Juno. Pro srovnání siluety USA a Texasu

Vesmír

Tre Cime di Lavaredo

1. MÍSTO KATEGORIE KRAJINY ZA NAŠIMI HRANICEMI
1. MÍSTO ABSOLUTNÍHO POŘADÍ

Autor: Jiří Soukup
Použitá technika: Nikon D750 a objektivem Irix 15 F2,4; horizontální panorama složené z osmi snímků focených na výšku

Snímek byl pořízen v Dolomitech u známého skalního útvaru Tre Cime di Lavaredo. Vypravil jsem se do této oblasti spolu s přáteli na večerní focení, ale zastihla nás bouřka před níž jsme se museli schovat do takové menší jeskyně, kterou jsme náhodou objevili. Když zbývalo asi 15 minut do západu slunce a když už přestávalo pršet, tak jsme se rozhodli pro cestu zpět – smíření s tím, že asi žádný snímek nepořídíme. Jenže po asi 10 minutách co jsme byli na zpáteční cestě, se obloha začala protrhávat a příroda nám vykouzlila nádherné podmínky o kterých fotograf může jenom snít!

Příroda

Terén Antarktidy na mapě projektu BedMachine

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907