Planetka, která zahubila dinosaury, je slabý odvar. Země zažila horší kataklyzma

22.04.2014 - Petr Broža

Vědcům se podařilo rekonstruovat jeden z dávných dopadů planetky na povrch Země, který z katastrofy, jež vyhubila dinosaury, dělá pohlazení po tváři


Reklama

Tato extrémní kolize je datována do doby před 3,26 miliardami let a planetka (asteroid), která tehdy narazila do Země, měřila v průměru od 37 do 58 kilometrů – byla tedy zhruba čtyřikrát větší, než planetka, co zahubila dinosaury. Kráter, který vyhloubila, pak měl průměr okolo pěti set kilometrů! To vyvolalo seizmické vlny silnější než jakékoliv zemětřesení v nám známé historii.

Velké vymírání

Norman Sleep a Donald Lowe ze Stanfordské univerzity zjišťovali detaily o srážce zkoumáním hornin v Jižní Africe. Ačkoliv planetka pravděpodobně dopadla jinde, zde, v jihoafrické oblasti Baberton, byly nalezeny průkazné stopy v narušené zemské kůře; a kdybychom hledali jinde, určitě bychom je našli také.

„Tento náraz měl bezesporu vliv na tehdejší tektonické projevy a směr posunů litosférických desek,“ uvedl geolog Frank Kyte z Kalifornské univerzity. Tato katastrofa mamutích rozměrů byla bezesporu obrovskou výzvou pro tehdy mladý život, který vznikl teprve před 3,8 miliardami let. Obloha se zaplnila žhavým prachem a povrch oceánů začal vřít. Velká část živých organismů mohla být vymazána z povrchu zemského.

Těžké bombardování

Dopady takových těles však nebyly v dobách před třemi čtyřmi miliardami let nic zvláštního. Toto období nazýváme Pozdní těžké bombardování a nepostihlo jen nás, ale i další tělesa Sluneční soustavy. Měsíc si na svém povrchu nese jizvy z této doby dodnes.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Taenaron

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907