Planetka, která zahubila dinosaury, je slabý odvar. Země zažila horší kataklyzma

22.04.2014 - Petr Broža

Vědcům se podařilo rekonstruovat jeden z dávných dopadů planetky na povrch Země, který z katastrofy, jež vyhubila dinosaury, dělá pohlazení po tváři


Reklama

Tato extrémní kolize je datována do doby před 3,26 miliardami let a planetka (asteroid), která tehdy narazila do Země, měřila v průměru od 37 do 58 kilometrů – byla tedy zhruba čtyřikrát větší, než planetka, co zahubila dinosaury. Kráter, který vyhloubila, pak měl průměr okolo pěti set kilometrů! To vyvolalo seizmické vlny silnější než jakékoliv zemětřesení v nám známé historii.

Velké vymírání

Norman Sleep a Donald Lowe ze Stanfordské univerzity zjišťovali detaily o srážce zkoumáním hornin v Jižní Africe. Ačkoliv planetka pravděpodobně dopadla jinde, zde, v jihoafrické oblasti Baberton, byly nalezeny průkazné stopy v narušené zemské kůře; a kdybychom hledali jinde, určitě bychom je našli také.

„Tento náraz měl bezesporu vliv na tehdejší tektonické projevy a směr posunů litosférických desek,“ uvedl geolog Frank Kyte z Kalifornské univerzity. Tato katastrofa mamutích rozměrů byla bezesporu obrovskou výzvou pro tehdy mladý život, který vznikl teprve před 3,8 miliardami let. Obloha se zaplnila žhavým prachem a povrch oceánů začal vřít. Velká část živých organismů mohla být vymazána z povrchu zemského.

Těžké bombardování

Dopady takových těles však nebyly v dobách před třemi čtyřmi miliardami let nic zvláštního. Toto období nazýváme Pozdní těžké bombardování a nepostihlo jen nás, ale i další tělesa Sluneční soustavy. Měsíc si na svém povrchu nese jizvy z této doby dodnes.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Taenaron

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zredukování počtu bizonů v parku je potřeba k udržení rovnováhy v tamním ekosystému a využití dobrovolníků je pro úřady levným způsobem, jak tohoto cíle dosáhnout.

Zajímavosti

Podle vědců z Oxfordu neexistují žádné důkazy o souvislosti mezi používáním moderních technologií a duševním zdravím dospívajících.

Věda

Venuše na snímku zařízení WISPR, během třetího průletu Parker Solar Probe kolem Venuše.

Vesmír

Pařížané byli na zimní záplavy zvyklí, nečekali však, že roku 1910 dostanou tak obrovské rozměry. 

Historie

Britský generál Douglas Haig dokázal přežít válku v relativním dostatku - polní pošta mu doručovala lososí i tetřeví maso, kvalitní francouzská vína nebo třeba brandy.

Válka

Labyrint je symbolem mediteránu, a rovněž tvoří kamennou dominantu na dně lomu v Pavlíkově botanické zahradě.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907