Plantagon, první „rostlinodrap“: Revoluce v pěstování potravin

14.10.2013 - Jan Miklín

Ve Švédsku položili základní kámen stavby, která by ve velkém mohla změnit způsob pěstování potravin. Vertikální skleník Plantagon představuje prototyp budovy, zabírající jen málo místa, avšak schopné zásobovat celé město čerstvými produkty


Reklama

Ve městech žije stále více obyvatel: zatímco dnes je to něco málo přes polovinu všech lidí, odhady pro rok 2050 hovoří o zhruba 80 %. Počet obyvatel Země – a tím i měst – navíc stoupá i v absolutním měřítku. Velké aglomerace tak potřebují dovážet stále více potravin, aby své obyvatelstvo uživily.

Urbánní zemědělství

V současné době je navíc úroda produkována poměrně neefektivně: na dvou třetinách zemědělské půdy se pěstují obilniny, a ty jsou z velké části využívány jako krmivo pro zvířata, nikoli na přímou spotřebu. Skoro všechny potraviny navíc doslova křižují svět, což je také náročné na energii. Jak z toho ven?

Autoři konceptu Plantagonu vycházeli i z toho, že v západním světě roste poptávka po potravinách čerstvých, lokálních a nezatížených množstvím chemie. Právě tu by měl městský skleník uspokojit. Jako další výhody autoři uvádějí třeba zamezení šíření chorob (zvířata nebude potřeba převážet na velké vzdálenosti), omezení vlivu přírodních katastrof a špatného počasí na úrodu (namísto velkých, zranitelných ploch bude existovat velké množství malých, snadno nahraditelných buněk) i úsporu vody a dalších zdrojů.

Rostliny v mrakodrapu

Studie navrhuje několik typů vertikálních skleníků: od samostatně stojících po „parazitické“, připevněné na již stojící budovy. Jádro samostatné stavby tvoří spirála, stoupající od přízemí (kde se skrývá technické zázemí) až po samotný vršek budovy. Její parametry jsou uzpůsobeny maximálnímu zisku sluneční energie. Budova může mít tvar koule (jako je tomu u rozestavěné ve švédském Linköpingu), nebo kužele, ve kterém mohou na severní straně být i klasické kanceláře. Druhá varianta, nazývaná „parazitická“, je vlastně skleněná fasáda o tloušťce šesti metrů, která skrývá systémy pro pěstování rostlin, avšak zároveň umožňuje průchod světla dovnitř budovy, která může být využívána jako dosud.

Velký důraz se klade na ekologickou šetrnost celého systému. Ve skleníku by neměla být používána hnojiva nebo geneticky upravené rostliny. Samozřejmostí je maximální využití CO2, odpadů, tepla nebo vody tak, aby celá budova měla co nejmenší ekologickou stopu.

  • Zdroj textu:

    Profimedia, Plantagon

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Plantagon

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907