Plnovous může obsahovat podobné množství bakterií jako WC

05.05.2015 - Martin Reichman


Reklama

Vousy jsou znakem mužství a chrání své nositele před chladem. Jak ale ukazuje nedávný pokus uskutečněný v Novém Mexiku, jsou také semeništěm bakterií. Ba co víc – některé nalezené bakterie, které byly během pokusu odebrány dobrovolníkům z jejich vousů, se běžně vyskytují na toaletách a mají podle vědců co do činění s výkaly. Množství bakterií překvapilo i mikrobiologa Johna Golobice, který analýzu vzorků prováděl. Přestože podle něj nemusí přítomnost bakterií nutně vést ke vzniku onemocnění, měli by muži hygieně svých vousů věnovat zvýšenou pozornost.

TIP: Vousy mohou posloužit k vývoji nových léků

Měli by se vousatí pánové a jejich partnerky začít bát? Vlastně ani ne. Spíše než o seriózní vědeckou studii totiž šlo o jednoduchý, statistiky nevýznamný experiment, prováděný na omezeném množství dobrovolníků. Závěry mikrobiologa Johna Golobice také nedokazují, že nalezené bakterie pocházejí z výkalů, jde jen o to, že stejný či podobný druh bakterií běžně žije ve střevech.

Nutno dodat, že vousy nejsou zdaleka jediným místem s hojným výskytem bakterií. V roce 2010 například vědci zjistili, že veřejné bankomaty v Anglii, obsahují podobné bakterie, jako veřejná WC. Množství nalezených bakterií bylo navíc v obou případech téměř stejné.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Loren Kerns | FlickrDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907