Plnovous může obsahovat podobné množství bakterií jako WC

05.05.2015 - Martin Reichman


Reklama

Vousy jsou znakem mužství a chrání své nositele před chladem. Jak ale ukazuje nedávný pokus uskutečněný v Novém Mexiku, jsou také semeništěm bakterií. Ba co víc – některé nalezené bakterie, které byly během pokusu odebrány dobrovolníkům z jejich vousů, se běžně vyskytují na toaletách a mají podle vědců co do činění s výkaly. Množství bakterií překvapilo i mikrobiologa Johna Golobice, který analýzu vzorků prováděl. Přestože podle něj nemusí přítomnost bakterií nutně vést ke vzniku onemocnění, měli by muži hygieně svých vousů věnovat zvýšenou pozornost.

TIP: Vousy mohou posloužit k vývoji nových léků

Měli by se vousatí pánové a jejich partnerky začít bát? Vlastně ani ne. Spíše než o seriózní vědeckou studii totiž šlo o jednoduchý, statistiky nevýznamný experiment, prováděný na omezeném množství dobrovolníků. Závěry mikrobiologa Johna Golobice také nedokazují, že nalezené bakterie pocházejí z výkalů, jde jen o to, že stejný či podobný druh bakterií běžně žije ve střevech.

Nutno dodat, že vousy nejsou zdaleka jediným místem s hojným výskytem bakterií. V roce 2010 například vědci zjistili, že veřejné bankomaty v Anglii, obsahují podobné bakterie, jako veřejná WC. Množství nalezených bakterií bylo navíc v obou případech téměř stejné.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Loren Kerns | Flickr



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907