Plný žaludek není vše: Asketičtí jedinci žijí déle

10.10.2014 - Martin Reichman

Vliv diety na délku života byly již studován u mušek a hlodavců. Dosud nebylo jasné, zda má méně vydatný jídelníček podobný účinek také u primátů, potažmo u lidí


Reklama

Ve studii amerického Národního institutu stárnutí ukončené roku 2012 bylo výzkumu podrobeno 120 makaků rhesus. Jedné skupině byla podávána kaloricky omezená strava, ostatní zvířata byla v potravě omezována jen podle tělesné váhy. Na konci výzkumu vědci konstatovali, že mezi oběma skupinami není vliv různé stravy nijak patrný.

Pět makaků, z nichž pouze jediný patřil k „dietní“ skupině, se dokonce dožilo více než 40 let, což bylo dříve u tohoto druhu považováno za nemožné. Nový výzkum se stejnými pokusnými zvířaty proběhl ve wisconsinském Národním centru pro výzkum primátů pod vedením Ricki Colmanové.

Dieta prodlužuje život

Celkem 76 makaků bylo rozděleno na dvě skupiny. Polovina z nich dostávala ve věku od 7 do 14 let potravu, která byla o 30 % kaloricky chudší. Druhá polovina neměla žádná kalorická omezení. Průměrná délka života u makaků rhesus žijících v zajetí je 26 let. Přitom více než polovina zvířat „na dietě“ se dožila přinejmenším 30 let. Jedinci, kteří si mohli jídla dopřávat podle libosti, měli navíc v porovnání se střídměji žijící skupinkou trojnásobně velký sklon k chorobám souvisejícím se stárnutím.

„Na první pohled se zdá, že se obě studie vylučují,“ komentuje výsledky Colmanová. „Ve skutečnosti se ale spíš doplňují a ukazují, že omezení kalorického příjmu je prospěšné.“ Dá se tedy usuzovat, že podobně prospěšná by měla střídmost být i v případě lidí. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 5/14

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907