Plovoucí sad: Království jezerních obyvatel

11.09.2013 - Igor Mahal


Reklama

Země Myanmar (dříve Barma), nacházející se v jihovýchodní části Asie, se může pochlubit nádhernou přírodou a celou řadou unikátních staveb. Mezi zdejší turisticky nejzajímavější atrakce patří sladkovodní jezero Inle. Jezero se nachází ve východní části země ve výšce 875 metrů nad mořem a s plochou 116 km2 je druhým největším jezerem Myanmaru, kterému pevnou rukou vládne vojenská junta.

Dvaadvacet kilometrů dlouhé a přibližně deset kilometrů široké jezero je dosti mělké, v období sucha jeho průměrná hloubka činí kolem dvou metrů. Kvůli množství zeleně kolem jezera i na jeho ostrůvcích ho Barmánci často nazývají jezerem plovoucích sadů. Jezero Inle je velmi bohaté na endemickou (vyskytující se jen na určitém území) faunu, v nichž najdeme množství vzácných ryb.    

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907