Plutovy měsíce Hydra a Nix: Jsou pozůstatkem velké vesmírné kolize?

24.07.2015 - Martin Reichman


Reklama

Ještě před deseti lety byly Plutovy měsíce Hydra a Nix pouhými tečkami v dalekém vesmíru. Že jde ve skutečnosti o měsíce, odhalil až Hubbleův vesmírný teleskop 15. května 2005. První snímky pořízené sondou New Horizons ale ukazují, že mohou být velmi zajímavým světem. Oba malé měsíce obíhají Pluto ve 2× až 3× větší vzdálenosti než Charon: dráha Nix je od barycentra soustavy vzdálená 48 700 kilometrů a Hydry 64 800 kilometrů.

Načervenalou oblast na povrchu Nix vědci považují za možný kráter. Další podrobnosti ale přinese až další várka dat z New Horizons. Snímek měsíce Hydry odhaluje mimo jiné rozdíl v jasu, který je patrně dán rozdílem v povrchovém složení. Také na povrchu Hydry jsou patrné stíny, naznačující, že by se mohlo jednat o dvojici kráterů.

Vznik a původ obou malých měsíců zřejmě rozluští až další data New Horizons. Podle jedné ze zvažovaných teorií může jít o pozůstatky události označované jako „velká kolize“, během níž se dávné Pluto srazilo s jiným vesmírným tělesem. Za zrodem Nix i Hydra tak možná stojí podobné okolnosti, jako za vznikem našeho Měsíce.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JHUAPL/SWRI

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Veleskokan goliáší, největší známý druh žáby, žije na malém území v Kamerunu. Místní ho rádi loví a prodávají jako pochoutku.

Věda

Ilustrace protoplanetárního disku okolo hvězdy TW Hydrae.

Vesmír

Podle starého mýtu polští jezdci útočili proti německým tankům

Válka

Vítězslava Kaprálová (1915–1940) jako dvacetiletá. Martinů o ní později napsal: „Jen jedna otázka neopustila dodnes mé vědomí a vzpomínky. Proč jí osud dal tolik energie a tolik vzácných darů a proč jí nedal možnost, aby jich mohla využíti?“

Historie

Karlsruhe, kde se mohl podle některých teorií narodit Hauser. Ve výřezu portrét Kaspara Hausera, na němž je patrná jizva na čele po prvním údajném atentátu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907