Plutovy měsíce Hydra a Nix: Jsou pozůstatkem velké vesmírné kolize?

24.07.2015 - Martin Reichman


Reklama

Ještě před deseti lety byly Plutovy měsíce Hydra a Nix pouhými tečkami v dalekém vesmíru. Že jde ve skutečnosti o měsíce, odhalil až Hubbleův vesmírný teleskop 15. května 2005. První snímky pořízené sondou New Horizons ale ukazují, že mohou být velmi zajímavým světem. Oba malé měsíce obíhají Pluto ve 2× až 3× větší vzdálenosti než Charon: dráha Nix je od barycentra soustavy vzdálená 48 700 kilometrů a Hydry 64 800 kilometrů.

Načervenalou oblast na povrchu Nix vědci považují za možný kráter. Další podrobnosti ale přinese až další várka dat z New Horizons. Snímek měsíce Hydry odhaluje mimo jiné rozdíl v jasu, který je patrně dán rozdílem v povrchovém složení. Také na povrchu Hydry jsou patrné stíny, naznačující, že by se mohlo jednat o dvojici kráterů.

Vznik a původ obou malých měsíců zřejmě rozluští až další data New Horizons. Podle jedné ze zvažovaných teorií může jít o pozůstatky události označované jako „velká kolize“, během níž se dávné Pluto srazilo s jiným vesmírným tělesem. Za zrodem Nix i Hydra tak možná stojí podobné okolnosti, jako za vznikem našeho Měsíce.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JHUAPL/SWRI

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907