Počet mrtvých v epidemii eboly překročil 10 tisíc. Virus je už ale na ústupu

13.03.2015 - Stanislav Mihulka

Světová zdravotnická organizace hlásí více než 10 tisíc mrtvých. Ebolu jsme ale zvládli a příště už pro nás nebude tak děsivým soupeřem. Na obzoru je hned několik vakcín


Reklama

Ostře sledovaná epidemie eboly v západní Africe podle Světové zdravotnické organizace WHO ve čtvrtek 12. března překročila morbidní hranici 10 tisíc mrtvých. V naprosté většině případů tito lidé zemřeli v Guineji, Libérii a Sieře Leone.

Od prvních informací o ebole v guinejském pralese uplynul skoro přesně jeden rok. Odborníci si nejdřív mysleli, že zlověstných virus rychle vyšumí, tak jako ve více než dvou tuctech předcházejících epidemií, které se většinou odehrály v centrální a východní Africe. Jenomže se ukázalo, že postižené země i mezinárodní společenství zareagovali příliš pomalu a nedůsledně, takže se ebola v západní Africe šířila a dneska má na svém kontě tisíce mrtvých.

Nejhorší scénáře naštěstí nevyšly

Nakonec se ale nenaplnily nejhorší scénáře, které koncem loňského roku předpovídaly statisíce, možná miliony mrtvých a průniky eboly do jiných částí světa. Vyspělé státy světa se naštěstí zmohly na ráznou globální reakci a vyslaly do postižené oblasti odborníky i vojenské jednotky. V zemích zasažených ebolou nedošlo ke zhroucení státní moci a lidé se už postupně vzpamatovávají. Libérie už ebolu podle všeho vymýtila, ohniska nákazy ale ještě přetrvávají na některých místech Guineje a Siery Leone.

Z pozvolna vyhasínající epidemie, která vystrašila celý svět, se teď můžeme důkladně poučit. Dozvěděli jsme se, že klíčovou roli hraje čas. Reakce místních vlád i světových organizací musí být v podobných případech rychlá, zvlášť pokud jde o státy s nevalnou úrovní zdravotní péče. Ukázalo se, že nejde ani tak o peníze, které se nakonec vždycky seženou, ale o lidi. V nejkritičtějších dnech řádění epidemie nescházely finance, ale doktoři a zdravotní personál, který by mohl pomoct v boji s viry. Jako velmi důležitá se vyjevila i komunikace s místními lidmi, kteří propadali strachu a šíleným pověrám, což ve své důsledku velmi ztěžovalo práci zdravotníků. V příští podobné epidemii sehrají významnou roli antropologové.

Ebolu jsme zvládli a můžeme se důkladně poučit

Velmi pozitivní je, že jsme zvládli epidemii jedné z nejhorších nemocí, co známe, v jedné z nejméně zdravotnicky vyspělých oblastí světa, relativně rychle a relativně snadno. Určitě bychom neměli usnout na vavřínech, vše ale nasvědčuje tomu, že na nás i ty nejhorší známé viry přestávají stačit. Stále sice zabíjejí a stále je neumíme uspokojivě léčit, krize ale dovedeme vyřešit. Pokud nedojde k zásadnímu zhroucení zdravotnictví ve vyspělých zemích, které jsou schopné a ochotné zasahovat proti infekcím po celém světě, a pokud nepřestaneme podporovat vědecký výzkum nebezpečných patogenů, tak se do budoucna už nemusíme tolik bát.

Pokud jde o ebolu, epidemie v západní Africe sice zabila spoustu lidí, zároveň ale nesmírně urychlila vývoj vakcín proti této strašlivé infekci. Vědci na nich pracovali desítky let, a jejich výsledky nebyly příliš zářné, stačila ale trocha strachu a najednou se našly peníze, lidi i ochota obcházet neúnosně zdlouhavé a komplikované testy nových vakcín a léků, které jsou v současnosti daleko nejhorší brzdou medicínského výzkumu. V současnosti už běží klinické testy hned několika takových vakcín a prý to vypadá dost slibně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    USA Today, Wikipedie

  • Zdroj fotografií: CDC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší stavební boom přišel v 15. a 16. století, takže má většina oxfordských budov pozdně renesanční či barokní ráz. Zdejší baroko je však mnohem uměřenější než ve střední Evropě. (foto: Alamy)

Zajímavosti

Jaroslav Hašek v uniformě Rudé armády (1920). (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie
Věda
Vesmír

Modernizovaný stroj T-55 srbské armády. (foto: Wikimedia Commons, Srđan PopovićCC BY-SA 3.0)

Válka

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907