Počet mrtvých v epidemii eboly překročil 10 tisíc. Virus je už ale na ústupu

13.03.2015 - Stanislav Mihulka

Světová zdravotnická organizace hlásí více než 10 tisíc mrtvých. Ebolu jsme ale zvládli a příště už pro nás nebude tak děsivým soupeřem. Na obzoru je hned několik vakcín


Reklama

Ostře sledovaná epidemie eboly v západní Africe podle Světové zdravotnické organizace WHO ve čtvrtek 12. března překročila morbidní hranici 10 tisíc mrtvých. V naprosté většině případů tito lidé zemřeli v Guineji, Libérii a Sieře Leone.

Od prvních informací o ebole v guinejském pralese uplynul skoro přesně jeden rok. Odborníci si nejdřív mysleli, že zlověstných virus rychle vyšumí, tak jako ve více než dvou tuctech předcházejících epidemií, které se většinou odehrály v centrální a východní Africe. Jenomže se ukázalo, že postižené země i mezinárodní společenství zareagovali příliš pomalu a nedůsledně, takže se ebola v západní Africe šířila a dneska má na svém kontě tisíce mrtvých.

Nejhorší scénáře naštěstí nevyšly

Nakonec se ale nenaplnily nejhorší scénáře, které koncem loňského roku předpovídaly statisíce, možná miliony mrtvých a průniky eboly do jiných částí světa. Vyspělé státy světa se naštěstí zmohly na ráznou globální reakci a vyslaly do postižené oblasti odborníky i vojenské jednotky. V zemích zasažených ebolou nedošlo ke zhroucení státní moci a lidé se už postupně vzpamatovávají. Libérie už ebolu podle všeho vymýtila, ohniska nákazy ale ještě přetrvávají na některých místech Guineje a Siery Leone.

Z pozvolna vyhasínající epidemie, která vystrašila celý svět, se teď můžeme důkladně poučit. Dozvěděli jsme se, že klíčovou roli hraje čas. Reakce místních vlád i světových organizací musí být v podobných případech rychlá, zvlášť pokud jde o státy s nevalnou úrovní zdravotní péče. Ukázalo se, že nejde ani tak o peníze, které se nakonec vždycky seženou, ale o lidi. V nejkritičtějších dnech řádění epidemie nescházely finance, ale doktoři a zdravotní personál, který by mohl pomoct v boji s viry. Jako velmi důležitá se vyjevila i komunikace s místními lidmi, kteří propadali strachu a šíleným pověrám, což ve své důsledku velmi ztěžovalo práci zdravotníků. V příští podobné epidemii sehrají významnou roli antropologové.

Ebolu jsme zvládli a můžeme se důkladně poučit

Velmi pozitivní je, že jsme zvládli epidemii jedné z nejhorších nemocí, co známe, v jedné z nejméně zdravotnicky vyspělých oblastí světa, relativně rychle a relativně snadno. Určitě bychom neměli usnout na vavřínech, vše ale nasvědčuje tomu, že na nás i ty nejhorší známé viry přestávají stačit. Stále sice zabíjejí a stále je neumíme uspokojivě léčit, krize ale dovedeme vyřešit. Pokud nedojde k zásadnímu zhroucení zdravotnictví ve vyspělých zemích, které jsou schopné a ochotné zasahovat proti infekcím po celém světě, a pokud nepřestaneme podporovat vědecký výzkum nebezpečných patogenů, tak se do budoucna už nemusíme tolik bát.

Pokud jde o ebolu, epidemie v západní Africe sice zabila spoustu lidí, zároveň ale nesmírně urychlila vývoj vakcín proti této strašlivé infekci. Vědci na nich pracovali desítky let, a jejich výsledky nebyly příliš zářné, stačila ale trocha strachu a najednou se našly peníze, lidi i ochota obcházet neúnosně zdlouhavé a komplikované testy nových vakcín a léků, které jsou v současnosti daleko nejhorší brzdou medicínského výzkumu. V současnosti už běží klinické testy hned několika takových vakcín a prý to vypadá dost slibně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    USA Today, Wikipedie

  • Zdroj fotografií: CDC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907