Počítačová revoluce podle HP: Jak zpracovat 640 TB dat během chvilky?

18.06.2014 - Jan Miklín

Počítačové sítě propojují čím dál více věcí. Internet používáme nejen v počítači, tabletu či mobilu, ale čím dál více se do informační dálnice zapojují i spotřebiče jako ledničky či vytápění domu. Jak uspokojit čím dál větší nároky na paměť a výkon?


Reklama

S odpovědí přišla společnost HP, když představila stroj nazvaný jednoduše The Machine. Podle jejích inženýrů to není server, PC nebo telefon, ale všechno v jednom. Zařízení schopné zpracovávat dnes těžko představitelnou záplavu dat produkovaných propojenými spotřebiči internetu věcí.

Zbrusu nová technologie

Namísto několika procesorových jader využívá „mašina“ celé specializované shluky, jednotlivé části nespojují měděné dráty, ale křemíkové optické transistory a pro práci s velkým objemem dat se hodí memristory – rezistory stejně rychlé jako RAM, avšak paměť uchovávající i bez elektrického proudu. Výsledkem je zařízení šestinásobně výkonnější než současné servery, avšak spotřebovávající pro svůj provoz jen osmdesátinu elektřiny.

Podle HP bude The Machine schopné zpracovat 160 petabytů (tedy 1015) dat během 250 nanosekund. Pro představu, celodenní provoz Facebooku činí asi 500 TB. Během dalšího vývoje inženýři očekávají radikální zmenšení technologie, takže třeba mobilní telefony by mohly být vybaveny pamětí o velikosti 100 TB. Praktické využití takto rychlých počítačů je široké, od obchodu přes vědu po medicínu. Lékaři by například mohli snadno porovnávat DNA pacientů s celosvětovou databází. Toho všeho se však dočkáme až za několik let – HP odhaduje, že první testovací vzorky spatří světlo světa v roce 2015, do běžných zařízení by se The Machine mohla dostat o další tři roky později.

Reklama

  • Zdroj textu:

    HP, iflscience.com

  • Zdroj fotografií: HP

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907