Pocta stvořiteli vetřelce? Kameník vyzdobil skotské opatství z 13. století

22.05.2015 - Martin Reichman


Reklama

Odkaz švýcarského malíře, sochaře a návrháře H. R. Gigera, žije i po jeho smrti, a to i na místech, kde by jej ani mistr biomechanického surrealismu nejspíš nečekal. Nápadně vyhlížející plastika jeho vetřelce zdobí například skotské opatství Paisley, postavené již ve 13. století. Jak je to možné? Rozhodně nejde o cestování v čase a ani o důkaz, že se Giger ve svém nejslavnějším díle dopustil opisování. Důvod je mnohem prostší – v roce 1991 si opatství najalo k opravě poškozených chrličů vody kameníka, který rekonstrukci pojal velmi kreativně. Všech jeho 12 skulptur vypadá, jako by vypadly z moderního sci-fi příběhu - třeba toho, z kosmické lodi Nostromo.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: BBCDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907