Pod Antarktidou objeven nový svět slaných podzemích vod

29.04.2015 - Stanislav Mihulka

Vědci prozkoumali podzemí nejsušší oblasti světa a objevili tam systém propojených podzemních slaných jezer


Reklama

Při pohledu shora je Antarktida zmrzlou pustinou, kde nežije vůbec nic, kromě pár organismů, které milují extrémy. Dole pod Antarktidou je to ale zajímavější. Vědci tam nedávno objevili rozsáhlou soustavu navzájem propojených podzemních slaných jezer, kde by mohly fungovat bakteriální ekosystémy.

Badatelé k tomu použili nový systém s elektromagnetickým senzorem pro mapování terénu (AEM), kterým lze z vrtulníku „dohlédnout“ do hloubky kolem 350 metrů. Zmapovali s ním podzemí nejchladnější a nejsušší pouště na Zemi, Suchá údolí McMurdo, která se rozkládají ve Viktoriině zemi v Antarktidě, poblíž polární stanice McMurdo.

Vědci doufají, že se výzkumem antarktického podzemí dozvědí víc o fungování ledovců a vůbec o historii Antarktidy, kdysi vzkvétajícího kontinentu, který je už pár desítek milionů let zamrzlý do ledu. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Tennessee, Knoxville, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: USGS / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907