Pod vlivem tepla a Měsíce: Čím se řídí žraločí jízdní řád

14.06.2019 - Zuzana Teličková

Podle vědců z University of Western Australia's Oceans Institute a Australského institutu mořských věd má Měsíc a teplota vody vliv na chování žraloků. Vyplývá to z tříletého výzkumu, při němž zoologové pozorovali žraloka spanilého žijícího na pobřeží Palauské republiky v Tichém oceáně

<p>Do větších hloubek žraloci směřují kvůli různým teplotám a rovněž se snaží ukrýt před intenzivním měsíčním světlem.</p>

Do větších hloubek žraloci směřují kvůli různým teplotám a rovněž se snaží ukrýt před intenzivním měsíčním světlem.


Reklama

V rámci výzkumu bylo oštítkováno celkem 39 žraloků, jejichž pohyb byl následně sledován pomocí akustické telemetrie. Vědci zjistili, že žraloci přebývají za úplňku v hlubokých vodách, kdežto v době, kdy je měsíc v první čtvrti, zůstávají na mělčině. Podobné vzorce chování byly již dříve potvrzeny u mečounů, tuňáků žlutoploutvých nebo tuňáků velkookých.

Důvodem ke změnám chování může být snaha vyhnout se světlu Měsíce, v němž by žraloci byli více viditelní, a tudíž by se snáze stali kořistí větších žraloků.

Kromě světla reagují žraloci spanilí také na změny teploty vody. Zvláště dospělé samičky se v zimě potápějí do hloubky pouhých 35 metrů, zatímco na jaře, kdy se voda oteplí, tráví čas v hloubce 60 metrů. V létě, kdy se oteplují i hlubší vody, žraloci hloubku střídají. Vědci se domnívají, že se snaží udržovat v teplejších vodách, aby šetřili tělesnou energii. Hloubka, do které se potápějí, je navíc závislá na denní době. Ráno jsou žraloci nejhlouběji a v průběhu odpoledne se postupně přibližují hladině.

TIP: Takoví normální zabijáci: Osm predátorů světa pod hladinou

„Takto detailně byly podobné vzorce u žraloků pozorovány poprvé,“ říká vedoucí studie Gabriel Vianna, který považuje výsledky výzkumu za důležité zejména z hlediska ochrany ohrožených druhů. Když budou rybáři vědět, kde se žraloci za určitých podmínek nacházejí, můžou zabránit jejich nechtěnému uvíznutí v sítích. „Na místech jako je republika Palau, která je z velké části závislá na mořském turismu a kde žraloci představují hlavní turistickou atrakci, může mít odchycení několika desítek žraloků z oblíbených potápěčských destinací velmi negativní dopad na národní ekonomiku.“

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907