Podle matematického důkazu černé díry nemohou existovat

25.09.2014 - Petr Broža

Fyzička z univerzity v Severní Karolině dokazuje, že černé díry z matematického hlediska nemají právo na život. Přitom pozorování ukazují opak. Tak jak to je?


Reklama

„Stále se z toho nemohu vzpamatovat,“ říká Laura Mersini-Houghtová. „Studujeme černé díry už padesát let a toto zjištění nám dává hodně námětů k přemýšlení.“

O co jde? Dnes se obecně předpokládá, že černá díra vzniká ve chvíli, kdy hvězda na konci svého života nedokáže odolat své vlastní gravitaci a zhroutí se sama do sebe v nekonečně hmotný a nekonečně malý bod, který se nazývá singularita. Okolo něj se vytvoří tzv. horizont událostí, což je hranice, z níž nic neunikne, ani světlo. A proto černé díry nejsou vidět a můžeme je pozorovat jen skrze vlivy, které mají na okolní prostředí.

Poté, co se hvězda zhroutí, je nově zrozená černá díra zdrojem silného záření, které pojmenoval před několika desítkami let Stephen Hawking. A právě skrze toto Hawkingovo záření je podle výpočtů Mersini-Houghtové ztratí kolabující hvězda tolik masy, že nemůže vzniknout singularita. A kde není singularita, není ani černá díra, ani horizont událostí. Alespoň podle výpočtů. Co se tedy stane, když taková hvězda umírá? Podle autorky výzkumu „možná jednoduše vybuchne.“

Nevěříte? Není divu. Černé díry, respektive efekty, jaké mají tyto objekty na okolí, jsou celkem snadno pozorovatelné a dokázatelné. Každopádně tato teorie opět pošťuchuje vědce, aby o černých dírách začali přemýšlet trochu jinak…

  • Zdroj textu:

    Univerzita Severní Karolíny

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, Wikipedie, Caltech, Gemini Observatory, Keck Observatory

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907