Podmořské strašidlo s lampičkou: Unikátní video velkotlamce

30.11.2014 - Martin Reichman

Velkotlamec je podivné a nepolapitelné mořské stvoření, které lze jen těžko pozorovat v jeho přirozeném prostředí. Nyní se ho podařilo nafilmovat podmořskému robotovi


Reklama

Výzkumný tým z Kalifornie zachytil v kaňonu Monterey v Tichém oceánu devíticentimetrového velkotlamce. Jedná se o unikátní záběry, neboť doposud se podařilo nafilmovat jen pár těchto podivuhodných tvorů.

Strašidlo s lucernou

Velkotlamec je zvláštní ryba řádu ďasovitých, někdy se mu proto říká Mořský ďas. Samice těchto ryb mají na své hlavě zvláštní ústrojí, které vypadá jako prut se zářící lucernou. Světélkující lucerna velkotlamcům slouží jako návnada – v temných hlubinách rozsvítí světlo a plave s široce otevřenou tlamou. Když se mu podaří přiblížit k rybě nebo hlavonožci, rychle je vdechne do obří tlamy a dlouhými ostrými zuby jim zabrání úniku. Kromě lampičky využívají velkotlamci k lovu i zvláštní senzory na svém těle, které jim umožňují spolehlivě detekovat i nejmenší tvory v jejich blízkosti.

Dominantní samice

Lampičku mají pouze samice velkotlamců a jsou také výrazně větší než samci, kteří v podstatě nejsou schopni sami lovit. Samci tak slouží spíše jako doplněk dominantních samiček a jejich jediným smyslem je nalezení protějšku ochotného k rozmnožování.

Velkotlamce z kaňonu Monterey se podařilo nafilmovat v hloubce 600 metrů pod hladinou, vědci se domnívají, že jde o první záběry velkotlamce v takto velké hloubce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Live Science

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907