Podmořské strašidlo s lampičkou: Unikátní video velkotlamce

30.11.2014 - Martin Reichman

Velkotlamec je podivné a nepolapitelné mořské stvoření, které lze jen těžko pozorovat v jeho přirozeném prostředí. Nyní se ho podařilo nafilmovat podmořskému robotovi


Reklama

Výzkumný tým z Kalifornie zachytil v kaňonu Monterey v Tichém oceánu devíticentimetrového velkotlamce. Jedná se o unikátní záběry, neboť doposud se podařilo nafilmovat jen pár těchto podivuhodných tvorů.

Strašidlo s lucernou

Velkotlamec je zvláštní ryba řádu ďasovitých, někdy se mu proto říká Mořský ďas. Samice těchto ryb mají na své hlavě zvláštní ústrojí, které vypadá jako prut se zářící lucernou. Světélkující lucerna velkotlamcům slouží jako návnada – v temných hlubinách rozsvítí světlo a plave s široce otevřenou tlamou. Když se mu podaří přiblížit k rybě nebo hlavonožci, rychle je vdechne do obří tlamy a dlouhými ostrými zuby jim zabrání úniku. Kromě lampičky využívají velkotlamci k lovu i zvláštní senzory na svém těle, které jim umožňují spolehlivě detekovat i nejmenší tvory v jejich blízkosti.

Dominantní samice

Lampičku mají pouze samice velkotlamců a jsou také výrazně větší než samci, kteří v podstatě nejsou schopni sami lovit. Samci tak slouží spíše jako doplněk dominantních samiček a jejich jediným smyslem je nalezení protějšku ochotného k rozmnožování.

Velkotlamce z kaňonu Monterey se podařilo nafilmovat v hloubce 600 metrů pod hladinou, vědci se domnívají, že jde o první záběry velkotlamce v takto velké hloubce.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Live Science

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců je cesta k Marsu přes Venuši rychlejší a levnější než přímá cesta Země – Mars.

Vesmír

Terasy byly sice stavěny za pomocí primitivních nástrojů, ale zato s hlubokou znalostí vodní mechaniky.

Zajímavosti

Láska k Anně Boleynové vedla k Jindřichově rozluce s katolickou církví.

Historie

Test nového hydrogelu s 45kilogramovou zátěží.

Věda

Třicet metrů dlouhý a čtyři metry široký most přes řeku Neretvu rozkázal postavit Sulejman Nádherný roku 1557 na místě starého dřevěného mostu zavěšeného na řetězech. Jeho stavba trvala devět let a vůbec nebylo jisté, že se jeho smělý oblouk, stoupající nad vodou do výšky 24 metrů, po odstranění lešení neprolomí. Most na jedné z prvních fotografií z roku 1913 (kolorováno).

Zajímavosti

Němečtí úderníci dokázali využít těžké kulomety i jako ofenzivní zbraně

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907