Podmořské strašidlo s lampičkou: Unikátní video velkotlamce

30.11.2014 - Martin Reichman

Velkotlamec je podivné a nepolapitelné mořské stvoření, které lze jen těžko pozorovat v jeho přirozeném prostředí. Nyní se ho podařilo nafilmovat podmořskému robotovi


Reklama

Výzkumný tým z Kalifornie zachytil v kaňonu Monterey v Tichém oceánu devíticentimetrového velkotlamce. Jedná se o unikátní záběry, neboť doposud se podařilo nafilmovat jen pár těchto podivuhodných tvorů.

Strašidlo s lucernou

Velkotlamec je zvláštní ryba řádu ďasovitých, někdy se mu proto říká Mořský ďas. Samice těchto ryb mají na své hlavě zvláštní ústrojí, které vypadá jako prut se zářící lucernou. Světélkující lucerna velkotlamcům slouží jako návnada – v temných hlubinách rozsvítí světlo a plave s široce otevřenou tlamou. Když se mu podaří přiblížit k rybě nebo hlavonožci, rychle je vdechne do obří tlamy a dlouhými ostrými zuby jim zabrání úniku. Kromě lampičky využívají velkotlamci k lovu i zvláštní senzory na svém těle, které jim umožňují spolehlivě detekovat i nejmenší tvory v jejich blízkosti.

Dominantní samice

Lampičku mají pouze samice velkotlamců a jsou také výrazně větší než samci, kteří v podstatě nejsou schopni sami lovit. Samci tak slouží spíše jako doplněk dominantních samiček a jejich jediným smyslem je nalezení protějšku ochotného k rozmnožování.

Velkotlamce z kaňonu Monterey se podařilo nafilmovat v hloubce 600 metrů pod hladinou, vědci se domnívají, že jde o první záběry velkotlamce v takto velké hloubce.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Live Science

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V mělkých tůních a loužích na jihu Afriky se letos namnožily sinice. Pro zhruba 330 slonů to bylo fatální.

Věda

Kosmická loď Crew Dragon přepsala historii – stala se prvním soukromým plavidlem, které vyneslo na Mezinárodní vesmírnou stanici astronauty. Šlo o dosavadní vrchol Muskovy kariéry.

Zajímavosti

Vídeňské setkání Vladislava Jagellonského s císařem Maxmiliánem

Historie

Umělecké ztvárnění dvojhvězdy Sirius A a B. Jasnost této nejzářivější hvězdy noční oblohy se bude příštích 60 tisíc let ještě zvyšovat.

Vesmír

 Mi-28 při odpalu klamných cílů, které mají zmást tepelně naváděné rakety

Válka

Letecký most do Západního Berlína - americký letoun se chystá přistát na letišti Tempelhof, snímek z období blokády města z roku 1948.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907