Podmořské strašidlo s lampičkou: Unikátní video velkotlamce

30.11.2014 - Martin Reichman

Velkotlamec je podivné a nepolapitelné mořské stvoření, které lze jen těžko pozorovat v jeho přirozeném prostředí. Nyní se ho podařilo nafilmovat podmořskému robotovi


Reklama

Výzkumný tým z Kalifornie zachytil v kaňonu Monterey v Tichém oceánu devíticentimetrového velkotlamce. Jedná se o unikátní záběry, neboť doposud se podařilo nafilmovat jen pár těchto podivuhodných tvorů.

Strašidlo s lucernou

Velkotlamec je zvláštní ryba řádu ďasovitých, někdy se mu proto říká Mořský ďas. Samice těchto ryb mají na své hlavě zvláštní ústrojí, které vypadá jako prut se zářící lucernou. Světélkující lucerna velkotlamcům slouží jako návnada – v temných hlubinách rozsvítí světlo a plave s široce otevřenou tlamou. Když se mu podaří přiblížit k rybě nebo hlavonožci, rychle je vdechne do obří tlamy a dlouhými ostrými zuby jim zabrání úniku. Kromě lampičky využívají velkotlamci k lovu i zvláštní senzory na svém těle, které jim umožňují spolehlivě detekovat i nejmenší tvory v jejich blízkosti.

Dominantní samice

Lampičku mají pouze samice velkotlamců a jsou také výrazně větší než samci, kteří v podstatě nejsou schopni sami lovit. Samci tak slouží spíše jako doplněk dominantních samiček a jejich jediným smyslem je nalezení protějšku ochotného k rozmnožování.

Velkotlamce z kaňonu Monterey se podařilo nafilmovat v hloubce 600 metrů pod hladinou, vědci se domnívají, že jde o první záběry velkotlamce v takto velké hloubce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Live ScienceDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907