Podmořské strašidlo s lampičkou: Unikátní video velkotlamce

30.11.2014 - Martin Reichman

Velkotlamec je podivné a nepolapitelné mořské stvoření, které lze jen těžko pozorovat v jeho přirozeném prostředí. Nyní se ho podařilo nafilmovat podmořskému robotovi


Reklama

Výzkumný tým z Kalifornie zachytil v kaňonu Monterey v Tichém oceánu devíticentimetrového velkotlamce. Jedná se o unikátní záběry, neboť doposud se podařilo nafilmovat jen pár těchto podivuhodných tvorů.

Strašidlo s lucernou

Velkotlamec je zvláštní ryba řádu ďasovitých, někdy se mu proto říká Mořský ďas. Samice těchto ryb mají na své hlavě zvláštní ústrojí, které vypadá jako prut se zářící lucernou. Světélkující lucerna velkotlamcům slouží jako návnada – v temných hlubinách rozsvítí světlo a plave s široce otevřenou tlamou. Když se mu podaří přiblížit k rybě nebo hlavonožci, rychle je vdechne do obří tlamy a dlouhými ostrými zuby jim zabrání úniku. Kromě lampičky využívají velkotlamci k lovu i zvláštní senzory na svém těle, které jim umožňují spolehlivě detekovat i nejmenší tvory v jejich blízkosti.

Dominantní samice

Lampičku mají pouze samice velkotlamců a jsou také výrazně větší než samci, kteří v podstatě nejsou schopni sami lovit. Samci tak slouží spíše jako doplněk dominantních samiček a jejich jediným smyslem je nalezení protějšku ochotného k rozmnožování.

Velkotlamce z kaňonu Monterey se podařilo nafilmovat v hloubce 600 metrů pod hladinou, vědci se domnívají, že jde o první záběry velkotlamce v takto velké hloubce.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Live Science

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za světlou kůži vděčí populace Evropy neandertálcům. Bez jejich genů by její vývoj trval déle.

Zajímavosti

Laboratorní potkani jsou zdatní řidiči. S pomocí vozítek si v experimentu opatřovali pamlsky.

Věda

Zastavení projektu Airborne Laser (s laserovým komplexem na „nose“ Boeingu 747) zbrzdilo úvahy o sestrojení ničivé superzbraně v brzké budoucnosti.

Válka

Srážka galaxií NGC 4676, které se přezdívá Myšky

Vesmír

Karel Kludský starší, Antonínův syn, se svými slony a zebrami roku 1910.

Historie

Ztracené město neboli Ciudad Perdida v Kolumbii

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907