Podrobná mapa Neptunova měsíce Tritona nám přiblíží planetku Pluto

25.08.2014 - Martin Reichman

V záplavě nových objevů ty předchozí rychle zapadají prachem. Alespoň některé si ale stojí za to připomínat, například historicky první (a zatím poslední) návštěvu sondy Voyager 2 Neptunu


Reklama

Paul Schenk, z Lunárního a planetárního institutu se sídlem v Houstonu, vytvořil z fotografií pořízených v roce 1989 sondou Voyager 2, zatím nejpodrobnější mapu Neptunova měsíce Tritonu. Nová mapa má rozlišení 600 metrů na pixel a má ambice přitáhnout pozornost vědců i veřejnosti zpět k Tritonu.

Při vytváření mapy použil Paul Schenk modré, zelené a oranžové filtry, aby tak zvýšil kontrast zachycených snímků, obraz ale i tak zůstává věrný a Triton působí velmi reálně.

Termín zveřejnění Schenkovi mapy jistě není náhodný, právě v těchto dnech se po 25 letech k Neptunu přiblíží jiná sonda – New Horizons, která je na cestě k Plutu. Její setkání s touto trpasličí planetou je naplánováno na 14. července 2015.

Mise Voyageru 2 a New Horizons mají mnoho společného, Triton a Pluto jsou si totiž hodně podobní. Oba jsou o něco menší než pozemský měsíc a mají tenkou atmosféru, v níž převládá dusík se stopami oxidu uhelnatého a blízko povrchu i se stopami metanu. Oba jsou také z velké části tvořeni ledem a jejich geologické vlastnosti tak mohou být velmi podobné.

Informace, které New Horizons přinese z Pluta, nám tak pomohou lépe pochopit vlastnosti Neptunova měsíce a nová Schenkova mapa toho hodně napoví o prostředí ledového trpaslíka Pluta.

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle vědců bychom se při hledání mimozemského života měli zaměřit především na exoplanetyu oranžových trpaslíků.

Vesmír

V prvních letech vládnutí to rozhodně žádná selanka nebyla – roku 1853 se císaře neúspěšně pokusil zabít maďarský nacionalista.

Historie

Diego Velázquez: Vévoda Olivares na koni

Obraz Vévoda Olivares na koni (1634) od španělského malíře Diega Velázqueze upozorňuje na stoupající hladiny světových oceánů.

Revue

Jeffersonův dům vznikl jako plantážnické sídlo.

Zajímavosti

Málokdy se stává, aby člověk pod hladinou moře viděl tolik langust pohromadě. Tady jimi bylo okolí stoletého vraku doslova přecpáno

Příroda

Autonomní kabina projektu CAPRI.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907