Podrobná mapa Neptunova měsíce Tritona nám přiblíží planetku Pluto

25.08.2014 - Martin Reichman

V záplavě nových objevů ty předchozí rychle zapadají prachem. Alespoň některé si ale stojí za to připomínat, například historicky první (a zatím poslední) návštěvu sondy Voyager 2 Neptunu


Reklama

Paul Schenk, z Lunárního a planetárního institutu se sídlem v Houstonu, vytvořil z fotografií pořízených v roce 1989 sondou Voyager 2, zatím nejpodrobnější mapu Neptunova měsíce Tritonu. Nová mapa má rozlišení 600 metrů na pixel a má ambice přitáhnout pozornost vědců i veřejnosti zpět k Tritonu.

Při vytváření mapy použil Paul Schenk modré, zelené a oranžové filtry, aby tak zvýšil kontrast zachycených snímků, obraz ale i tak zůstává věrný a Triton působí velmi reálně.

Termín zveřejnění Schenkovi mapy jistě není náhodný, právě v těchto dnech se po 25 letech k Neptunu přiblíží jiná sonda – New Horizons, která je na cestě k Plutu. Její setkání s touto trpasličí planetou je naplánováno na 14. července 2015.

Mise Voyageru 2 a New Horizons mají mnoho společného, Triton a Pluto jsou si totiž hodně podobní. Oba jsou o něco menší než pozemský měsíc a mají tenkou atmosféru, v níž převládá dusík se stopami oxidu uhelnatého a blízko povrchu i se stopami metanu. Oba jsou také z velké části tvořeni ledem a jejich geologické vlastnosti tak mohou být velmi podobné.

Informace, které New Horizons přinese z Pluta, nám tak pomohou lépe pochopit vlastnosti Neptunova měsíce a nová Schenkova mapa toho hodně napoví o prostředí ledového trpaslíka Pluta.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: WikimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zamyšlený TGM ve slovenských Topoľčiankách na snímku Karla Čapka kolorovaném pro knihu První republika v barvě.

Historie

V tajícím ledu je ukryto množství mikroorganismů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vdala jsem se! 

autor: Wenyuan Kuang | vysoce hodnoceno v kategorii Svatba

Jakmile si svatebčané odbyli v režii Wenyuan Kuanga klasické focení, rozhodli se pro pár poněkud bláznivějších snímků. Do vzduchu měl původně letět ženich, ale nakonec volba fotografa padla na nevěstu. O kulisy se pak postarali veselí přátelé novomanželů a záplava podzimního listí.

Revue

Mimořádně jasná galaxie GLASS-z12 (ve výřezu) na snímku dalekohledu Jamese Webba. Podle vědců tato galaxie existovala již zhruba 350 milionů let po Velkém třesku. (foto: NASA, ESA, CSA, Tommaso Treu (UCLA)CC BY 4.0)

Vesmír

John Bulkeley na palubě torpédového člunu ještě během služby v Pacifiku. (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Válka

Kostel Panny Marie v Areni, v jehož okolí se nachází jeskyně, kde hledá česko--arménský tým sídliště nejstarších doložených vinařů. (foto: Jan Šindelář, CC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907