V záplavě nových objevů ty předchozí rychle zapadají prachem. Alespoň některé si ale stojí za to připomínat, například historicky první (a zatím poslední) návštěvu sondy Voyager 2 Neptunu
Paul Schenk, z Lunárního a planetárního institutu se sídlem v Houstonu, vytvořil z fotografií pořízených v roce 1989 sondou Voyager 2, zatím nejpodrobnější mapu Neptunova měsíce Tritonu. Nová mapa má rozlišení 600 metrů na pixel a má ambice přitáhnout pozornost vědců i veřejnosti zpět k Tritonu.
Při vytváření mapy použil Paul Schenk modré, zelené a oranžové filtry, aby tak zvýšil kontrast zachycených snímků, obraz ale i tak zůstává věrný a Triton působí velmi reálně.
Termín zveřejnění Schenkovi mapy jistě není náhodný, právě v těchto dnech se po 25 letech k Neptunu přiblíží jiná sonda – New Horizons, která je na cestě k Plutu. Její setkání s touto trpasličí planetou je naplánováno na 14. července 2015.
Mise Voyageru 2 a New Horizons mají mnoho společného, Triton a Pluto jsou si totiž hodně podobní. Oba jsou o něco menší než pozemský měsíc a mají tenkou atmosféru, v níž převládá dusík se stopami oxidu uhelnatého a blízko povrchu i se stopami metanu. Oba jsou také z velké části tvořeni ledem a jejich geologické vlastnosti tak mohou být velmi podobné.
Informace, které New Horizons přinese z Pluta, nám tak pomohou lépe pochopit vlastnosti Neptunova měsíce a nová Schenkova mapa toho hodně napoví o prostředí ledového trpaslíka Pluta.
nasa.gov
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)