Výstřední král, podivín, ale také věčný snílek a milovník umění. Tím vším byl za svého života bavorský král Ludvík II. Narodil se jako nejstarší syn korunního prince Maxmiliána, což ho předurčovalo k budoucí královské roli. Tento úřad nastoupil jako osmnáctiletý a hned od začátku se musel vyrovnávat s válečnými střety. Válka a politka ale nebyly nic pro něj.
Brzy se stáhl do světa umění a kultury a za tónů skladeb svého oblíbence Richarda Wagnera snil o svých pohádkových stavbách. Své představy následně zhmtňoval v podobě malebných zámků, které spolykaly spoustu peněz z jeho osobní i státní pokladny.
Jeho avantgardnost a snad i choromyslnost, která rod Wittelsbachů provázela, přispěla ke snaze zbavit Ludvíka politického vlivu. Roku 1886 jej vláda zbavila svéprávnosti a regentem byl zvolen jeho strýc Luitpold. Události poté nabraly dramatický spád. Ludvík byl převezen na zámek Berg, kam jej doprovodil doktor von Gudden. 13. června téhož roku si oba muži vyšli na procházku zámeckým parkem. Zde veškeré podložené informace končí. Jisté je pouze to, že se již nevrátili živí. Ludvík i von Gudden utonuli toho dne ve vodách Starnbergského jezera.
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)
RevuePolar Bear 81
autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství
Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)
VálkaSovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
VědaSvětlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)
VědaFosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan Jacobs, CC BY-SA 4.0)