Pohádkový král Ludvík II. Bavorský

18.11.2015 - Monika Slezáková


Reklama

Výstřední král, podivín, ale také věčný snílek a milovník umění. Tím vším byl za svého života bavorský král Ludvík II. Narodil se jako nejstarší syn korunního prince Maxmiliána, což ho předurčovalo k budoucí královské roli. Tento úřad nastoupil jako osmnáctiletý a hned od začátku se musel vyrovnávat s válečnými střety. Válka a politka ale nebyly nic pro něj.

Brzy se stáhl do světa umění a kultury a za tónů skladeb svého oblíbence Richarda Wagnera snil o svých pohádkových stavbách. Své představy následně zhmtňoval v podobě malebných zámků, které spolykaly spoustu peněz z jeho osobní i státní pokladny.

Jeho avantgardnost a snad i choromyslnost, která rod Wittelsbachů provázela, přispěla ke snaze zbavit Ludvíka politického vlivu. Roku 1886 jej vláda zbavila svéprávnosti a regentem byl zvolen jeho strýc Luitpold. Události poté nabraly dramatický spád. Ludvík byl převezen na zámek Berg, kam jej doprovodil doktor von Gudden. 13. června téhož roku si oba muži vyšli na procházku zámeckým parkem. Zde veškeré podložené informace končí. Jisté je pouze to, že se již nevrátili živí. Ludvík i von Gudden utonuli toho dne ve vodách Starnbergského jezera.

 

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907