Pohřby jinak: Veselé rakve a diamanty z mrtvých

10.02.2015 - redakce 100+1

Myslíte si, že poslední rozloučení nepodléhá módě? I pohřebnictví se v posledních letech snaží být ekologické, a v kurzu se tak ocitají lepenkové rakve a urny. Doslova hit pak představuje možnost nechat si ze svých příbuzných vyrobit diamant


Reklama

Jednoduché lepenkové rakve, které se po čase samy recyklují, možná tvoří budoucnost světového pohřebnictví. Přestože váží jen 10 kg, unesou až 250kg nebožtíka. Navíc kvůli nim ani nemusíte absolvovat návštěvu depresivního prostředí pohřebního ústavu – rakve se totiž úspěšně prodávají také přes internet. A aby nevypadaly příliš obyčejně, můžete je dokonce nechat ozvláštnit obrázkem nebo nápisem. „Stačí jakékoliv elektronické fotoalbum, klidně i v mobilním telefonu, podle kterého si můžete rakev sami navrhnout. Nebo si vyberete nějaký z našich návrhů a přizpůsobíte si ho,“ říká Eckhard Kemmerer, majitel australské pohřební služby LifeArt. Výsledný návrh pak do firmy odešlete mailem a za hodinu je rakev, vyzdobená například obrázkem Andyho Warhola, hotová.

Drahokam z dědečka

O něco déle si naopak musíte počkat, pokud chcete následovat další trend v oblasti pohřebnictví – nechat si z nebožtíka vytvořit diamant. Výroba trvá asi měsíc a cena drahokamu začíná v přepočtu na 30 000 Kč. Na jeden kámen je přitom potřeba pouhá hromádka kremačního popela, a některé firmy použijí na přání jako výchozí materiál dokonce nebožtíkovy vlasy – těch pak stačí jen deset gramů. Obliba této „věčné památky“ raketově stoupá v současné Číně a především v Hongkongu.

„Oblíbenost diamantů roste i kvůli cenám hrobů. Ty jsou v Hongkongu velmi vysoké. Diamant je tedy levnější alternativou především pro ty, kdo chtějí mít svoje blízké stále u sebe,“ říká Scott Fung, výrobce diamantů z mrtvých.

Mrtvola v obýváku?

Cena však nepředstavuje jediný důvod, proč se „diamantoví“ nebožtíci těší takové oblibě. Pohřbít zemřelého je totiž v dnešním Hongkongu skoro nesplnitelný úkol. Ve městě, kde žije téměř sedm milionů lidí, jsou hřbitovy přeplněné a místo už nenajdete ani v kolumbáriích pro urny. Pokud tedy místní nechtějí mít urnu v obýváku, nezbývá než nechat popel rozprášit do moře nebo z něj vyrobit diamant, případně zkombinovat obojí.

TIP: Profesionální plačky: Nový druh podnikání dobývá Británii

Také Číňané, kteří jinak lpějí na pohřebních rituálech, museli již před třiceti lety přestat s pohřbíváním do země. Přitom hrob pro ně býval nesmírně důležitý a představoval významné místo uctění předků. Do uren se zde však dnes nepohřbívají jen lidé, ale rovněž domácí mazlíčci. A dokonce i pohřební služby pro zvířata tu fungují 24 hodin denně.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: NBCNews

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907