Pohřeb nanečisto: Morbidní rituál má Jihokorejcům připomenout hodnotu života

16.12.2015 - Martin Reichman

V Jižní Koreji umírá vlastní rukou více lidí, než v kterékoli vyspělé zemi na světě. Děsivou skutečnost má změnit drsný rituál, při němž si lidé vyzkouší vlastní pohřeb nanečisto


Reklama

Jižní Korea je jen o čtvrtinu větší, než Česká republika, přesto je dnes 13. nejsilnější ekonomikou světa. Tlak na úspěch jednotlivce je v „zemi jitřního klidu“, jak se Koreji přezdívá, opravdu extrémní. Začíná to už ve školních lavicích - studenti jsou zde známkováni s ohledem na výsledky ostatních spolužáků a ve třídě je tak uměle vytvářeno neustálé napětí. Stejný, nebo spíš ještě přísnější metr panuje v pozdějším věku. Neúspěch se zde zkrátka netoleruje.

Úspěch jako životní styl

Není proto příliš divu, že v takto náročném prostředí část jedinců selhává. Jižní Korea vévodí již 11 let žebříčku v počtu sebevražd. Průměrný počet sebevražd mezi vyspělými zeměmi organizace OECD je 12 lidí na 100 tisíc obyvatel. V Jižní Koreji je tento poměr více než dvojnásobný – vlastní rukou v Jižní Koreji umírá 29,1 lidí ze 100 tisíc obyvatel. Pro srovnání, v Česku spáchá ročně sebevraždu z každých 100 tisíc obyvatel necelých 15 lidí.

Nelichotivou bilanci Jihokorejců má pro našince poněkud morbidní projekt. Náročným životem znavení zaměstnanci si v Hyowon Healing Centre mohou vyzkoušet vlastní pohřeb nanečisto. Bolestný rituál jim má připomenout hodnotu lidského života.

TIP: Striptérky na pohřbech? Čínské úřady jsou rozhodně proti 

Lidé přicházejí do centra, nacházejícího se v jedné z administrativních budou v srdci Soulu, z vlastního rozhodnutí i na doporučení zaměstnavatele. Oděni ve smuteční roucho sepíšou poslední vůli a dopis na rozloučenou, obejmou svůj vlastní obraz převázaný černou stuhou a ulehnou do připravené dřevěné rakve. Aby byl zážitek dokonalý, přiklopí jim víko rakve postava reprezentující anděla smrti. Během pobytu v rakvi poté meditují nad životem a smrtí.

Absolventi „pohřbu nanečisto“ si extrémní zážitek vesměs pochvalují. „Během pobytu v rakvi jsem si uvědomil, že musím změnit svůj dosavadní život,“ říká například Cho Yong-tae. „Věřím, že díky této drsné zkušenosti získám novou chuť do práce a také, že budu nyní trávit více času se svou rodinou.“

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC, oecd.org

  • Zdroj fotografií: BBC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907