Pohřeb nanečisto: Morbidní rituál má Jihokorejcům připomenout hodnotu života

16.12.2015 - Martin Reichman

V Jižní Koreji umírá vlastní rukou více lidí, než v kterékoli vyspělé zemi na světě. Děsivou skutečnost má změnit drsný rituál, při němž si lidé vyzkouší vlastní pohřeb nanečisto


Reklama

Jižní Korea je jen o čtvrtinu větší, než Česká republika, přesto je dnes 13. nejsilnější ekonomikou světa. Tlak na úspěch jednotlivce je v „zemi jitřního klidu“, jak se Koreji přezdívá, opravdu extrémní. Začíná to už ve školních lavicích - studenti jsou zde známkováni s ohledem na výsledky ostatních spolužáků a ve třídě je tak uměle vytvářeno neustálé napětí. Stejný, nebo spíš ještě přísnější metr panuje v pozdějším věku. Neúspěch se zde zkrátka netoleruje.

Úspěch jako životní styl

Není proto příliš divu, že v takto náročném prostředí část jedinců selhává. Jižní Korea vévodí již 11 let žebříčku v počtu sebevražd. Průměrný počet sebevražd mezi vyspělými zeměmi organizace OECD je 12 lidí na 100 tisíc obyvatel. V Jižní Koreji je tento poměr více než dvojnásobný – vlastní rukou v Jižní Koreji umírá 29,1 lidí ze 100 tisíc obyvatel. Pro srovnání, v Česku spáchá ročně sebevraždu z každých 100 tisíc obyvatel necelých 15 lidí.

Nelichotivou bilanci Jihokorejců má pro našince poněkud morbidní projekt. Náročným životem znavení zaměstnanci si v Hyowon Healing Centre mohou vyzkoušet vlastní pohřeb nanečisto. Bolestný rituál jim má připomenout hodnotu lidského života.

TIP: Striptérky na pohřbech? Čínské úřady jsou rozhodně proti 

Lidé přicházejí do centra, nacházejícího se v jedné z administrativních budou v srdci Soulu, z vlastního rozhodnutí i na doporučení zaměstnavatele. Oděni ve smuteční roucho sepíšou poslední vůli a dopis na rozloučenou, obejmou svůj vlastní obraz převázaný černou stuhou a ulehnou do připravené dřevěné rakve. Aby byl zážitek dokonalý, přiklopí jim víko rakve postava reprezentující anděla smrti. Během pobytu v rakvi poté meditují nad životem a smrtí.

Absolventi „pohřbu nanečisto“ si extrémní zážitek vesměs pochvalují. „Během pobytu v rakvi jsem si uvědomil, že musím změnit svůj dosavadní život,“ říká například Cho Yong-tae. „Věřím, že díky této drsné zkušenosti získám novou chuť do práce a také, že budu nyní trávit více času se svou rodinou.“

  • Zdroj textu:

    BBC, oecd.org

  • Zdroj fotografií: BBC

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907