V Jižní Koreji umírá vlastní rukou více lidí, než v kterékoli vyspělé zemi na světě. Děsivou skutečnost má změnit drsný rituál, při němž si lidé vyzkouší vlastní pohřeb nanečisto
Jižní Korea je jen o čtvrtinu větší, než Česká republika, přesto je dnes 13. nejsilnější ekonomikou světa. Tlak na úspěch jednotlivce je v „zemi jitřního klidu“, jak se Koreji přezdívá, opravdu extrémní. Začíná to už ve školních lavicích - studenti jsou zde známkováni s ohledem na výsledky ostatních spolužáků a ve třídě je tak uměle vytvářeno neustálé napětí. Stejný, nebo spíš ještě přísnější metr panuje v pozdějším věku. Neúspěch se zde zkrátka netoleruje.
Není proto příliš divu, že v takto náročném prostředí část jedinců selhává. Jižní Korea vévodí již 11 let žebříčku v počtu sebevražd. Průměrný počet sebevražd mezi vyspělými zeměmi organizace OECD je 12 lidí na 100 tisíc obyvatel. V Jižní Koreji je tento poměr více než dvojnásobný – vlastní rukou v Jižní Koreji umírá 29,1 lidí ze 100 tisíc obyvatel. Pro srovnání, v Česku spáchá ročně sebevraždu z každých 100 tisíc obyvatel necelých 15 lidí.
Nelichotivou bilanci Jihokorejců má pro našince poněkud morbidní projekt. Náročným životem znavení zaměstnanci si v Hyowon Healing Centre mohou vyzkoušet vlastní pohřeb nanečisto. Bolestný rituál jim má připomenout hodnotu lidského života.
TIP: Striptérky na pohřbech? Čínské úřady jsou rozhodně proti
Lidé přicházejí do centra, nacházejícího se v jedné z administrativních budou v srdci Soulu, z vlastního rozhodnutí i na doporučení zaměstnavatele. Oděni ve smuteční roucho sepíšou poslední vůli a dopis na rozloučenou, obejmou svůj vlastní obraz převázaný černou stuhou a ulehnou do připravené dřevěné rakve. Aby byl zážitek dokonalý, přiklopí jim víko rakve postava reprezentující anděla smrti. Během pobytu v rakvi poté meditují nad životem a smrtí.
Absolventi „pohřbu nanečisto“ si extrémní zážitek vesměs pochvalují. „Během pobytu v rakvi jsem si uvědomil, že musím změnit svůj dosavadní život,“ říká například Cho Yong-tae. „Věřím, že díky této drsné zkušenosti získám novou chuť do práce a také, že budu nyní trávit více času se svou rodinou.“
BBC, oecd.org
VálkaJediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan Wilson, CC BY-SA 2.0)
VesmírPodle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts Laboratory, CC0)
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)