Pojízdný nočník: Ekologický autobus poháněný splašky

21.03.2015 - redakce 100+1

Bojovat proti globálnímu oteplování a závislosti lidstva na fosilních pohonných hmotách lze různými způsoby. V Británii však přišli s opravdu kuriózním vynálezem – s autobusem, který jezdí na palivo vyrobené z kanalizačních splašků


Reklama

První autobus poháněný lidskými výkaly vozí pasažéry z bristolského letiště do jihoanglického lázeňského města Bath. Bio-Bus společnosti Bath Bus Company se čtyřiceti místy k sezení je tišší než běžné autobusy a rozhodně nijak nezapáchá. Jezdí na biometan získávaný z kanalizačních splašků a potravinových zbytků, který se vyrábí ve specializovaném zařízení firmy GENeco. Jedna nádrž plynu se získává z přibližně ročního odpadu pěti lidí a zajistí pohon dopravního prostředku asi na 300km trasu.

TIP: Miliardář Gates se rozhodl investovat do pitné vody vyráběné z výkalů

Generální ředitel společnosti Mohammed Saddiq je přesvědčen, že lze biometan produkovat v takovém množství, aby zásoboval energií nejen Bio-Bus, ale také 8 500 domácností. Podle Conina Fielda z Bath Bus Company je však stále obtížné přesvědčit veřejnost o správnosti recyklační filozofie jako takové. Linku nového ekologického autobusu přesto využije měsíčně až deset tisíc cestujících, které tak může těšit pomyšlení, že přispěli svou troškou k ochraně životního prostředí. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: GENeco

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Obyvatelé španělské vesnice San Bartolomé de Pinares se při příležitosti svátku svatého Antonína scházejí k velké podívané: jezdci na koních přeskakují za zvuku bubnů a jiných nástrojů hořící hranice.

Revue

Během tzv. Maunderova minima se na Slunci neobjevovaly téměř žádné skvrny.

Vesmír

Otrlí vojáci třicetileté války, zběhové, psanci... Stačilo mít trochu štěstí, chladnokrevnosti a odvahy a už ve vás ostatní viděli fexty...

Historie

Čertova studánka na Vyhlídce u Smržovky.

Příroda

Mrtví alkouni na jaře 2016, poblíž Homeru na Aljašce.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907