Pojízdný nočník: Ekologický autobus poháněný splašky

21.03.2015 - redakce 100+1

Bojovat proti globálnímu oteplování a závislosti lidstva na fosilních pohonných hmotách lze různými způsoby. V Británii však přišli s opravdu kuriózním vynálezem – s autobusem, který jezdí na palivo vyrobené z kanalizačních splašků


Reklama

První autobus poháněný lidskými výkaly vozí pasažéry z bristolského letiště do jihoanglického lázeňského města Bath. Bio-Bus společnosti Bath Bus Company se čtyřiceti místy k sezení je tišší než běžné autobusy a rozhodně nijak nezapáchá. Jezdí na biometan získávaný z kanalizačních splašků a potravinových zbytků, který se vyrábí ve specializovaném zařízení firmy GENeco. Jedna nádrž plynu se získává z přibližně ročního odpadu pěti lidí a zajistí pohon dopravního prostředku asi na 300km trasu.

TIP: Miliardář Gates se rozhodl investovat do pitné vody vyráběné z výkalů

Generální ředitel společnosti Mohammed Saddiq je přesvědčen, že lze biometan produkovat v takovém množství, aby zásoboval energií nejen Bio-Bus, ale také 8 500 domácností. Podle Conina Fielda z Bath Bus Company je však stále obtížné přesvědčit veřejnost o správnosti recyklační filozofie jako takové. Linku nového ekologického autobusu přesto využije měsíčně až deset tisíc cestujících, které tak může těšit pomyšlení, že přispěli svou troškou k ochraně životního prostředí. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: GENeco

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I když se Anna z incidentu téměř úplně zotavila, koncem roku 2009 stále ještě trpěla menšími symptomy na rukou a nohou, které způsobilo poranění nervů.

Zajímavosti
Věda

Britské „muničky“ se podílely na produkci 80 % zbraní i nábojů pro královské vojsko

Válka

Oranžově dráha mezihvězdné komety Borisov.

Vesmír

Londýnské metro, snímek z oslav 150. výročí zprovoznění.

Historie

Královna korpulence - vítězkou letošního klání o nejvypasenějšího medvěda se stala medvědice Holy.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907