Pojízdný nočník: Ekologický autobus poháněný splašky

21.03.2015 - redakce 100+1

Bojovat proti globálnímu oteplování a závislosti lidstva na fosilních pohonných hmotách lze různými způsoby. V Británii však přišli s opravdu kuriózním vynálezem – s autobusem, který jezdí na palivo vyrobené z kanalizačních splašků


Reklama

První autobus poháněný lidskými výkaly vozí pasažéry z bristolského letiště do jihoanglického lázeňského města Bath. Bio-Bus společnosti Bath Bus Company se čtyřiceti místy k sezení je tišší než běžné autobusy a rozhodně nijak nezapáchá. Jezdí na biometan získávaný z kanalizačních splašků a potravinových zbytků, který se vyrábí ve specializovaném zařízení firmy GENeco. Jedna nádrž plynu se získává z přibližně ročního odpadu pěti lidí a zajistí pohon dopravního prostředku asi na 300km trasu.

TIP: Miliardář Gates se rozhodl investovat do pitné vody vyráběné z výkalů

Generální ředitel společnosti Mohammed Saddiq je přesvědčen, že lze biometan produkovat v takovém množství, aby zásoboval energií nejen Bio-Bus, ale také 8 500 domácností. Podle Conina Fielda z Bath Bus Company je však stále obtížné přesvědčit veřejnost o správnosti recyklační filozofie jako takové. Linku nového ekologického autobusu přesto využije měsíčně až deset tisíc cestujících, které tak může těšit pomyšlení, že přispěli svou troškou k ochraně životního prostředí. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: GENeco

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907