Pojízdný nočník: Ekologický autobus poháněný splašky

21.03.2015 - redakce 100+1

Bojovat proti globálnímu oteplování a závislosti lidstva na fosilních pohonných hmotách lze různými způsoby. V Británii však přišli s opravdu kuriózním vynálezem – s autobusem, který jezdí na palivo vyrobené z kanalizačních splašků


Reklama

První autobus poháněný lidskými výkaly vozí pasažéry z bristolského letiště do jihoanglického lázeňského města Bath. Bio-Bus společnosti Bath Bus Company se čtyřiceti místy k sezení je tišší než běžné autobusy a rozhodně nijak nezapáchá. Jezdí na biometan získávaný z kanalizačních splašků a potravinových zbytků, který se vyrábí ve specializovaném zařízení firmy GENeco. Jedna nádrž plynu se získává z přibližně ročního odpadu pěti lidí a zajistí pohon dopravního prostředku asi na 300km trasu.

TIP: Miliardář Gates se rozhodl investovat do pitné vody vyráběné z výkalů

Generální ředitel společnosti Mohammed Saddiq je přesvědčen, že lze biometan produkovat v takovém množství, aby zásoboval energií nejen Bio-Bus, ale také 8 500 domácností. Podle Conina Fielda z Bath Bus Company je však stále obtížné přesvědčit veřejnost o správnosti recyklační filozofie jako takové. Linku nového ekologického autobusu přesto využije měsíčně až deset tisíc cestujících, které tak může těšit pomyšlení, že přispěli svou troškou k ochraně životního prostředí. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: GENeco

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907