Pokrok nezastavíš. Zvoní hrana asfaltovým silnicím?

21.07.2015 - Stanislav Mihulka

Stane se plast nástupce asfaltu při stavbě silnic a chodníků


Reklama

Asfalt v dnešní době pokrývá naprostou většinu ulic a silnic. A všichni víme, jak trvanlivý povrch to je. Něco sice vydrží, ale naše města a komunikace jsou jako prokletá věčnými opravami asfaltových cest. Nizozemská společnost VolkerWessels se ale domnívá, že trápení s asfaltem už bylo dost.

Nedávno zveřejnili plány na stavbu chodníků a silnic z recyklovaných plastů. Podle nich by měly významně snížit náklady na stavbu, náročnost jejich údržby a také celkovou životnost takových komunikací.

VolkerWessels se kromě toho ohánějí dlouhým seznamem dalších výhod, které by plastové povrchy měly mít. Měly by například lépe odolávat extrémním teplotám, v rozsahu od mínus 40 do plus 80 stupňů Celsia nebo by také měly být minimálně třikrát odolnější vůči korozi. Zatím jde o pouhý koncept, ale jistě si získá pozornost. Asfalt leží v žaludku asi úplně každému.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907