Pokrok nezastavíš. Zvoní hrana asfaltovým silnicím?

21.07.2015 - Stanislav Mihulka

Stane se plast nástupce asfaltu při stavbě silnic a chodníků


Reklama

Asfalt v dnešní době pokrývá naprostou většinu ulic a silnic. A všichni víme, jak trvanlivý povrch to je. Něco sice vydrží, ale naše města a komunikace jsou jako prokletá věčnými opravami asfaltových cest. Nizozemská společnost VolkerWessels se ale domnívá, že trápení s asfaltem už bylo dost.

Nedávno zveřejnili plány na stavbu chodníků a silnic z recyklovaných plastů. Podle nich by měly významně snížit náklady na stavbu, náročnost jejich údržby a také celkovou životnost takových komunikací.

VolkerWessels se kromě toho ohánějí dlouhým seznamem dalších výhod, které by plastové povrchy měly mít. Měly by například lépe odolávat extrémním teplotám, v rozsahu od mínus 40 do plus 80 stupňů Celsia nebo by také měly být minimálně třikrát odolnější vůči korozi. Zatím jde o pouhý koncept, ale jistě si získá pozornost. Asfalt leží v žaludku asi úplně každému.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907