První pokusy o dopravu satelitu na orbit pomocí stíhačky skončily explozí

07.12.2015 - Redakce Tajemství vesmíru

Americká armáda hledá nový typ paliva pro dopravu satelitů na oběžnou dráhu. První dva pokusy skončily explozí


Reklama

Byl to velmi ambiciózní plán, který měl dopravu satelitů na oběžnou dráhu zlevnit až o dvě třetiny. Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA) plánovala, že bude satelity na oběžnou dráhu dopravovat pomocí upravených stíhaček F-15 Strike Eagle. Oba letošní testy ale skončily explozí a DARPA tak další plánované pokusy prozatím odpískala.

Podle inženýrů agentury je problém v použitém palivu NA-7. Namísto dalšího testování se tak DARPA v příštím roce soustředí na jiný druh paliva a také na úpravy nosiče.

Vynášení malých satelitů pomocí stíhaček je součástí stomilionového kontraktu, který DARPA ve spolupráci s Boenigem uzavřela na počátku loňského roku. Systém ALASA neboli Airborne Launch Assist Space Access, má zlevnit vypouštění malých družic (do 45 kilogramů) na orbitu Země o 66 procent. Navíc by v případě stíhaček nebylo nutné čekat na postavení rakety a čekat na vhodné startovací okno. Stíhačky by mohly startovat takřka z jakéhokoli letiště.

Pro vynášení objemnějších nákladů DARPA i nadále počítá s raketoplánem XS-1, který má dopravovat až dvoutunové zatížení. Cena za jeden let XS-1 má být zhruba pět milionů dolarů.

ALASA - stíhačky místo raket

Stíhací letouny F-15 jsou schopné vystoupat do velkých výšek (dostup letounu F-15 je 20 200 metrů), na oběžnou dráhu ale ani ony nedoletí. Stíhačky by proto byly vybaveny raketou nesoucí satelit, kterou by po dosažení potřebné výšky odpálili. Letoun by se poté vrátil na základnu a byl by připraven k dalšímu transportu. Raketa by dopravila satelit na místo určení a ten by tak mohl být v provozu do 24 hodin od startu.

  • Zdroj textu:

    DARPA, spacenews.com

  • Zdroj fotografií: DARPA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Čínské prasečí farmy jsou bohatým zdrojem chřipkových virů.

Věda

Ve viditelném světle

Na takovýto vzhled M31 jsme zvyklí od dob větších pozemních dalekohledů. Hvězdný ostrov v Andromedě dělí od Země asi 2,5 milionu světelných roků a jeho průměr astronomové určili na 230 tisíc světelných let. Jedná se o spirální galaxii, která je vůči našemu pohledu částečně skloněná. Její hmotnost se pohybuje v rozpětí 300–400 miliard hmotností Slunce (nepočítaje temnou hmotu). M31 a Mléčná dráha představují dva největší objekty v Místní skupině. Navzájem se k sobě přibližují a zhruba za čtyři miliardy roků postupně splynou v jednu velkou eliptickou galaxii.

Vesmír

Pes ušatý je v angličtině pojmenován „Bat-eared fox“, tedy „liška s netopýříma ušima“. Sluch této psovité šelmy je skutečně mimořádný.

Příroda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907