První pokusy o dopravu satelitu na orbit pomocí stíhačky skončily explozí

07.12.2015 - Redakce Tajemství vesmíru

Americká armáda hledá nový typ paliva pro dopravu satelitů na oběžnou dráhu. První dva pokusy skončily explozí


Reklama

Byl to velmi ambiciózní plán, který měl dopravu satelitů na oběžnou dráhu zlevnit až o dvě třetiny. Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů (DARPA) plánovala, že bude satelity na oběžnou dráhu dopravovat pomocí upravených stíhaček F-15 Strike Eagle. Oba letošní testy ale skončily explozí a DARPA tak další plánované pokusy prozatím odpískala.

Podle inženýrů agentury je problém v použitém palivu NA-7. Namísto dalšího testování se tak DARPA v příštím roce soustředí na jiný druh paliva a také na úpravy nosiče.

Vynášení malých satelitů pomocí stíhaček je součástí stomilionového kontraktu, který DARPA ve spolupráci s Boenigem uzavřela na počátku loňského roku. Systém ALASA neboli Airborne Launch Assist Space Access, má zlevnit vypouštění malých družic (do 45 kilogramů) na orbitu Země o 66 procent. Navíc by v případě stíhaček nebylo nutné čekat na postavení rakety a čekat na vhodné startovací okno. Stíhačky by mohly startovat takřka z jakéhokoli letiště.

Pro vynášení objemnějších nákladů DARPA i nadále počítá s raketoplánem XS-1, který má dopravovat až dvoutunové zatížení. Cena za jeden let XS-1 má být zhruba pět milionů dolarů.

ALASA - stíhačky místo raket

Stíhací letouny F-15 jsou schopné vystoupat do velkých výšek (dostup letounu F-15 je 20 200 metrů), na oběžnou dráhu ale ani ony nedoletí. Stíhačky by proto byly vybaveny raketou nesoucí satelit, kterou by po dosažení potřebné výšky odpálili. Letoun by se poté vrátil na základnu a byl by připraven k dalšímu transportu. Raketa by dopravila satelit na místo určení a ten by tak mohl být v provozu do 24 hodin od startu.

  • Zdroj textu:

    DARPA, spacenews.com

  • Zdroj fotografií: DARPA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907