Pokusy s dvojčaty potvrzují, že máme v genech sklony být poštípáni komáry

23.04.2015 - Stanislav Mihulka

Někoho komáři štípou víc, někoho míň. A jsou v tom geny


Reklama

Je známá věc, že někteří lidé bývají poštípáni jen vzácně a jiní zase nevytáhnou paty z domu, aniž by byli obsypáni hejny komárů. Výzkumníci London School of Hygiene & Tropical Medicine teď vůbec poprvé zjistili, že atraktivitu pro komáry máme ve svých genech, a že nejspíš souvisí s regulací tělesného pachu.

Vědci oslovili dvojice žen, které byly dvojčaty (18 jednovaječných a 19 dvojvaječných) a vystavili je komářím štípancům. Kousance obstarali komáři Aedes aegypti, kteří přenášejí horečku dengue a mnoho dalších nepříjemných infekcí.

Po sérii experimentů vyšlo najevo, že jednovaječná dvojčata jsou si v přitažlivosti pro komáry navzájem podobnější. Dědičnost toho znaku činí 83 procent a podobá se tudíž dědičnosti výšky nebo IQ. Přitažlivost pro komáry máme v genech.

Reklama

  • Zdroj textu:

    School of Hygiene and Tropical Medicine, PLoS ONE

  • Zdroj fotografií: London School of Hygiene and Tropical Medicine

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907