Polární záře nad Evropou: Geomagnetická bouře zasáhla i Česko

18.03.2015 - Redakce Tajemství vesmíru

Geomagnetická bouře způsobila silné polární záře na severní polokouli, které bylo možné pozorovat i v jižněji položených místech, než je obvyklé


Reklama

Zatímco polární záře na norské obloze není ničím výjimečným, v našich zeměpisných šířkách tak často k vidění není. Včerejší záře byla v tomto směru výjimečná. Výraznou polární záři se totiž podařilo vyfotografovat například i na území Česka a Německa. Americký Národní úřad pro ovzduší a oceány (NOAA) bouři klasifikoval stupněm G3 až G4 na pětistupňové škále. Geomagnetické bouře kategorie G3 až G4 se objevují v průměru přibližně 100× (G4) až 200× (G3) během jednoho 11letého slunečního cyklu.

Včerejší bouře je následkem dvou slunečních erupcí třídy X2.2 z 11. března. Vědci původně předpokládali, že jejich následky dorazí k Zemi dříve a nebudou tak intenzivní. Původní odhady hovořily o síle prvního stupně a polární záře měly vrcholit během víkendu. Následky geomagnetických bouří této intenzity obvykle zahrnují výpadky radiového, satelitního a GPS signálu, v řádu několika minut až hodin. Silné elektromagnetické pole také může způsobovat výpadky v dodávkách elektřiny. Žádné vážné následky včerejší noční bouře ale nebyly hlášeny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Hvězdárna a planetárium Brno, swpc.noaa.gov

  • Zdroj fotografií: Pavel Karas, Marko Kääriäinen, MirrorLessons, NOAA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Horké chvíle na orbitě v podání filmu Gravitace. Bez ochrany skafandru by kosmonauti ztratili vědomí za patnáct sekund.

Vesmír

Průměrná nosnice dává ročně 320 vajec, ale stavbou těla není podobné zátěži uzpůsobená.

Zajímavosti

Viktoriánské ženy musely dodržovat přísná módní pravidla. Pas si stahovaly korzetem a krinolíny naopak roztahovaly obručemi.

Historie

Fritz Julius Lemp (vlevo) v družném hovoru s kontradmirálem Karlem Dönitzem .

Válka

Bakteriofág (odvozený ze slov bakterie a fagein – řecky „jíst“), zkráceně fág, je obecný název pro virus infikující bakterie.

Věda

Historický střed města Trogir byl roku 1997 zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO díky své mimořádné architektonické kontinuitě výstavby města.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907