Polární záře nad Evropou: Geomagnetická bouře zasáhla i Česko

18.03.2015 - Redakce Tajemství vesmíru

Geomagnetická bouře způsobila silné polární záře na severní polokouli, které bylo možné pozorovat i v jižněji položených místech, než je obvyklé


Reklama

Zatímco polární záře na norské obloze není ničím výjimečným, v našich zeměpisných šířkách tak často k vidění není. Včerejší záře byla v tomto směru výjimečná. Výraznou polární záři se totiž podařilo vyfotografovat například i na území Česka a Německa. Americký Národní úřad pro ovzduší a oceány (NOAA) bouři klasifikoval stupněm G3 až G4 na pětistupňové škále. Geomagnetické bouře kategorie G3 až G4 se objevují v průměru přibližně 100× (G4) až 200× (G3) během jednoho 11letého slunečního cyklu.

Včerejší bouře je následkem dvou slunečních erupcí třídy X2.2 z 11. března. Vědci původně předpokládali, že jejich následky dorazí k Zemi dříve a nebudou tak intenzivní. Původní odhady hovořily o síle prvního stupně a polární záře měly vrcholit během víkendu. Následky geomagnetických bouří této intenzity obvykle zahrnují výpadky radiového, satelitního a GPS signálu, v řádu několika minut až hodin. Silné elektromagnetické pole také může způsobovat výpadky v dodávkách elektřiny. Žádné vážné následky včerejší noční bouře ale nebyly hlášeny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Hvězdárna a planetárium Brno, swpc.noaa.gov

  • Zdroj fotografií: Pavel Karas, Marko Kääriäinen, MirrorLessons, NOAADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příslušníci americké námořní pěchoty ve Vietnamu, kde docházelo k desítkám případů fraggingu. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Marines, CC0)

Válka

Archeologové se domnívají, že reliéf znázorňuje náčelníka, který se během rituálu nachází v transu a předvádí řev jaguára. (foto: Centro INAH TabascoCC0)

Věda

Hraje i svítí

Numi 2 | kde: USA | cena: 135 tisíc korun 

Zatímco jiné toalety překvapují vzhledem, tvarem či použitými materiály, cena modelu Numi 2 od společnosti Kohler odráží jeho funkčnost. Záchod dostal do vínku pohybové senzory, a automaticky tak zvedá poklop. Prkénko je samozřejmě vyhřívané a nastavit si lze také následnou očistu, tedy teplotu proudu vody a vysoušení teplým vzduchem. Pokud navíc při „sezeních“ očekáváte specifickou atmosféru místnosti, jistě vás potěší, že Numi 2 nabízí volitelné osvětlení a bluetooth reproduktor, který vám přehraje oblíbenou hudbu. (foto: Profimedia)

Revue

Vizualizace budoucí ruské vesmírné stanice. (foto: Roskosmos, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Dobrodružství jeho všedního života by nejspíš vydalo na desítky autobiografických románů, on však o sobě napsal jen jediný: knihu Storia della mia vita – Dějiny mého života. (foto: Wikimedia Commons, Kelly GalbraithCC BY-SA 4.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907