Jak vznikají nádherné polární záře

13.06.2013 - František Martinek

<p>Za plotem je Varosia. Řada pustých hotelů se táhne 3 kilometry daleko a jejich kapacita – deset tisíc lůžek – je dnes poněkud nevyužita.</p>

Za plotem je Varosia. Řada pustých hotelů se táhne 3 kilometry daleko a jejich kapacita – deset tisíc lůžek – je dnes poněkud nevyužita.


Reklama

Jedním z nejkrásnějších úkazů na obloze je bezesporu polární záře, kouzelná hra neustále se měnících barev a tvarů. K tomuto jevu nejčastěji dochází v polárních oblastech. Na severní polokouli jsou nazývány Aurora Borealis, nad jižním magnetickým pólem jev nese jméno Aurora Australis. Ojediněle se polární záře může vyskytnout i v oblasti Středozemního moře, při velmi silné sluneční činnosti dokonce i nad Českou republikou.

Polární záře se objevují nejčastěji zhruba ve výšce 80 až 130 kilometrů nad zemským povrchem, a to jen za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Slunce vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou nabitými částicemi, protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země tyto částice vtáhne do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu. Při tom dochází k uvolňování energie ve formě světla – úkazu, který vidíme na obloze – a elektrické energie, která může způsobit rušení televize, rádia a elektrických sítí. Nejčastější zbarvení polární záře je zelenožluté a červené, což způsobuje kyslík v atmosféře, dusík má zase na svědomí zbarvení modré a fialové.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907