Jak vznikají nádherné polární záře

13.06.2013 - František Martinek

<p>Za plotem je Varosia. Řada pustých hotelů se táhne 3 kilometry daleko a jejich kapacita – deset tisíc lůžek – je dnes poněkud nevyužita.</p>

Za plotem je Varosia. Řada pustých hotelů se táhne 3 kilometry daleko a jejich kapacita – deset tisíc lůžek – je dnes poněkud nevyužita.


Reklama

Jedním z nejkrásnějších úkazů na obloze je bezesporu polární záře, kouzelná hra neustále se měnících barev a tvarů. K tomuto jevu nejčastěji dochází v polárních oblastech. Na severní polokouli jsou nazývány Aurora Borealis, nad jižním magnetickým pólem jev nese jméno Aurora Australis. Ojediněle se polární záře může vyskytnout i v oblasti Středozemního moře, při velmi silné sluneční činnosti dokonce i nad Českou republikou.

Polární záře se objevují nejčastěji zhruba ve výšce 80 až 130 kilometrů nad zemským povrchem, a to jen za specifických podmínek v zimních obdobích a za jasných nocí. Slunce vytváří tzv. sluneční vítr – plazmu tvořenou nabitými částicemi, protony a volnými elektrony. Magnetické pole Země tyto částice vtáhne do horních vrstev atmosféry, kde narážejí na molekuly vzduchu. Při tom dochází k uvolňování energie ve formě světla – úkazu, který vidíme na obloze – a elektrické energie, která může způsobit rušení televize, rádia a elektrických sítí. Nejčastější zbarvení polární záře je zelenožluté a červené, což způsobuje kyslík v atmosféře, dusík má zase na svědomí zbarvení modré a fialové.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907