Polární záře v Antarktidě: Hvězdná obloha polární noci od horizontu k horizontu

29.07.2015 - Petr Broža


Reklama

Antarktida je v zimě ideálně pro pozorování oblohy. Slunce se totiž schová za horizont na několik týdnů, takže panuje polární noc s nádherným výhledem na hvězdnou oblohu. Když k tomu ještě přidáte polární záři, která doplní exkluzivně vypadající pás Mléčné dráhy, máte o úchvatnou podívanou postaráno.

Tento snímek byl pořízen v polovině července, na konci polární noci, v blízkosti čínské stanice Čung-šan. Toto panorama zachycuje oblohu s oběma horizonty - vpředu i vzadu, takže krásně vynikne hvězdný pás Mléčné dráhy. Vidět jsou dokonce Velké a Malé Magellanovo mračno, průvodci naší Galaxie. 

Fotografie v plném rozlišení a správnou orientací

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: LI Hang

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907