Obvykle se polární záře objevují v oblastech kolem polárního kruhu. Když je ale sluneční aktivita obzvláště silná, ukážou se i na dalších místech. Například na území bývalého Československa
Polární záře zkoumal například ruský vědec Michail V. Lomonosov, americký fyzik Benjamin Franklin a mnozí další. Záznamy o těchto atmosférických jevech pocházejí i z doby, kdy astronomové ještě nemohli pozorovat sluneční skvrny (neexistovaly dalekohledy), a dávají tak možnost nepřímo odvodit sluneční aktivitu v těchto dávných epochách.
Počátkem 17. století pozoroval polární záře známý astronom a matematik Pierre Gassendi a navrhl pro ně označení Aurora Borealis (pro úkazy na severní polokouli). V roce 1770 potvrdil kapitán James Cook výskyt polárních září ve vysokých šířkách jižní polokoule (Aurora Australis).
Tip: Nebezpečná krása polárních září: Jak vzniká hra úchvatná světel?
Vznik a původ polárních září poprvé vědecky vysvětlil (teoreticky i experimentálně) zhruba před sto lety norský vědec Kristian Olaf Birkeland, jehož portrét je vyobrazen na norské bankovce v hodnotě 200 korun. Tehdy však jeho názorům málokdo věnoval pozornost…
Dne 13. března 1989 dorazil k Zemi oblak nabitých částic ze Slunce. Prudké změny zemského magnetického pole indukovaly elektrické napětí, které způsobilo vyhoření hlavního rozvodného transformátoru v kanadské provincii Québec. Totální kolaps energetické sítě tehdy zasáhl Québec, Ontario i Britskou Kolumbii, lokální výpadky pak nastaly v Pensylvánii, New Yorku a Kalifornii. Nad ztemnělou Severní Amerikou bylo následně možné pozorovat nádherné polární záře.
Na území bývalého Československa bylo možné pozorovat polární záři například ve večerních hodinách 25. ledna 1938, kdy se jednalo o rozsáhlý a jasný úkaz. Zmínky o viditelných polárních zářích najdeme v kronikách i s datací leden 1957 či září 1958.
TIP: Polární záře nad Evropou: Geomagnetická bouře zasáhla i Česko
Známější jsou polární záře, které se ve střední Evropě „objevily“ v roce 1989 (v období maxima sluneční činnosti). Jasná polární záře se rozprostřela nad územím České republiky například 17. listopadu ve večerních hodinách. Jedny z posledních významnějších výskytů severní záře nad naším územím byly zaznamenány v listopadu 2003 a v září 2011. Polární záři z 20. listopadu 2003 se podařilo vyfotografovat i na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Další polární záře byly v Česku pozorovány v roce 2011 s posledním zvyšováním sluneční činnosti a také letos v březnu.
Tajemství vesmíru 6/2013
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.