Polní maršál Ferdinand Foch: Pokořitel Trojspolku

23.11.2015 - Hubert Ondra

Je 11. listopadu 1918, přibližně půl šesté ráno. Polní maršál Ferdinand Foch, generalissimus dohodových vojsk, podepisuje ve svém soukromém vlaku se zástupci Německého císařství dohodu o příměří. Končí tak první světová válka


Reklama

S blížícím se koncem války, kdy to už v řadách německých vojáků pomalu bouřilo, dosáhl Ferdinand Foch 6. srpna 1918 hodnosti francouzského maršála. Rychlý spojenecký postup nakonec vedl až k šokujícímu Ludendorffovu prohlášení z neděle 29. září 1918. Generál jasně pravil, že Německo musí do 24 hodin uzavřít příměří, jinak už není schopen zajistit vojenskou bezpečnost svojí země. A tak, po převzetí vlády z rukou císaře parlamentem, přichází pro Němce potupná vlastní žádost o příměří.

Compiègne i Versailles 

Foch německou nabídku příměří se zadostiučiněním přijal. Začalo platit od 11. 11. 1918, přesně od 11:00 hodin dopoledne. Maršál také snad úmyslně urazil německého signatáře při sepisování dokumentu, neboť mu odmítl potřást rukou.

V ten samý den byl zvolen do Akademie věd a o deset dní později jednohlasně přijat do „Academié francaise“. Dne 30. listopadu 1918 byl oceněn nejvyšším portugalským vyznamenáním – Řádem věže a meče první třídy. Z pozice generalissima spojeneckých vojsk ale jeho úloha neskončila s posledním výstřelem války. Zastával i významné funkce na Versailleské mírové konferenci.

TIP: Selhání evropské diplomacie: Rozpoutaly versailleské smlouvy další válku?

Hned v lednu 1919 prezentoval silně protiněmecký proud, když zastával názor, že by Spojenci měli plně využít výhod dosažených vítězstvím nad Německem a tím následně zabránit novému napadení Francie, což pojistí bezpečí na kontinentu. Výsledný dokument z Versailles považoval Foch za „kapitulaci a zradu“, přičemž věřil, že jen permanentní okupace Porýní může Francii skutečně zabezpečit proti německé hrozbě. Při podpisu mírové smlouvy pak Foch dokonce řekl: „Toto není mír. Toto je příměří na 20 let.“ Jeho slova se bohužel stala prorockými...

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu původce moru - bakterie Yersinia pestis (žlutě) v trávicí soustavě blechy.

Věda

Pozorovat tajnůstkářské křečky velké během krmení je pro zoologa neobyčejným zážitkem

Příroda

Jednou z největších zatím pojmenovaných struktur je nadkupa Laniakea, což v havajštině znamená „nezměrná nebesa“.

Vesmír

Kdysi se tu normálně žilo a lidé si dávali snídaně v bufetu. Děti, které se zde narodily a vyrostly, se však většinou nedožily ani padesátky.

Zajímavosti
Vesmír

Dvouhohý robot Cassie zvládl uběhnout pětikilometrovou trať za 53 minut a 3 sekundy. Špičkoví lidští sportovci zvládají stejnou vzdálenost za méně než 13 minut.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907