Polská jízda připravena k boji

14.08.2015 - Tomáš Bártek


Reklama

Polská kavalerie vyjíždí do Východního Pruska, aby tam hrdinsky, leč marně čelila přepadení hitlerovského Německa. Německá invaze do Polska, s krycím názvem Fall Weiss, odstartovala 2. světovou válku. Od tohoto smutného dne brzy uplyne 76 let. Nacistickou invazi záhy napodobil Sovětský svaz a Poláci byli odsouzeni k rychlé porážce. Během jediného měsíce si dvě mocnosti rozparcelovaly celou zemi do svých sfér vlivu a na na své si při dělení přišlo i Slovensko a Litva.

Západní Spojenci sice oficiálně vyhlásili Německu válku, ale nebyli ochotni ani schopni do bojů zasáhnout, přestože většina německých jednotek byla nasazena na polské frontě. Při rychlé invazi a obsazení země Poláci neztratili pouzse svobodu, ale i 66 000 mrtvých, 133 700 zraněných a 694 000 zajatců

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907