Působení mužských hormonů na plod během těhotenství ovlivňuje chování mužů vůči ženám. Kromě toho se projeví na poměru délky druhého a čtvrtého prstu.
Když žena zvažuje nějakou známost, měla by si důkladně prohlédnout partnerovy prsty. Podle nové studie vědců McGillovy univerzity jsou muži s krátkými ukazováčky a dlouhými prsteníky obvykle k ženě milejší. Zní to divoce, ale vědci už delší dobu vědí o tom, že poměr délky těchto dvou prstů výrazně ovlivňuje působení mužských hormonů, především testosteronu, na lidský zárodek v děloze. Více mužských hormonů znamená kratší ukazováček a delší prsteník, tedy nízký poměr délky ukazováčku k prsteníku. Vlastně to neplatí jenom pro lidi, podobně to funguje u primátů, vůbec savců a dokonce i třeba u ryb.
Muži pochopitelně mají poměr délky ukazováčku k prsteníku průměrně nižší než ženy, ale i mezi muži anebo mezi ženami mohou být rozdíly. Debbie Moskowitzová a její kolegové po dobu dvaceti dnů sledovali 155 dobrovolníků, kteří slíbili vyplňovat dotazník o každém setkání s jinými lidmi, které trvalo déle než 5 minut. Podařilo se jim zjistit, že muži s krátkými ukazováčky (čili muži pod větším vlivem mužských hormonů) lépe vycházejí se ženami. Pozorněji jim naslouchají, více se na ně usmívají a vyjadřují jim více komplimentů. A přesně tohle na ženy platí. I mezi ženami jsou jisté rozdíly v délce ukazováčku a prsteníků, jak se ale zdá, na chování žen vůči mužům to nemá prakticky žádný vliv.
TIP: Lechtivá otázka: Proč jsou penis a bradavky tmavší, než zbytek těla?
Není divu, že muži s nižším poměrem délky mezi ukazováčkem a prsteníkem mají více dětí. Vše nasvědčuje tomu, že si dovedou vybudovat kvalitnější vztahy se svými partnerkami. Na druhou stranu, muži s kratšími ukazováčky mají větší sklony k agresivitě, závislosti na alkoholu a také na videohrách, což vztahům moc neprospívá.
McGill University, Personality & Individual Differences
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)