Poměr délky mužského ukazováčku a prsteníku vypovídá o chování muže k ženě

23.02.2015 - Stanislav Mihulka

Působení mužských hormonů na plod během těhotenství ovlivňuje chování mužů vůči ženám. Kromě toho se projeví na poměru délky druhého a čtvrtého prstu.

<p><strong>Více mužských hormonů znamená kratší ukazováček a delší prsteník, tedy nízký poměr délky ukazováčku k prsteníku.</strong> <em>(zdroj: Wikimedia Commons, neznámý autor, volné dílo CC0)</em></p>

Více mužských hormonů znamená kratší ukazováček a delší prsteník, tedy nízký poměr délky ukazováčku k prsteníku. (zdroj: Wikimedia Commons, neznámý autor, volné dílo CC0)


Reklama

Když žena zvažuje nějakou známost, měla by si důkladně prohlédnout partnerovy prsty. Podle nové studie vědců McGillovy univerzity jsou muži s krátkými ukazováčky a dlouhými prsteníky obvykle k ženě milejší. Zní to divoce, ale vědci už delší dobu vědí o tom, že poměr délky těchto dvou prstů výrazně ovlivňuje působení mužských hormonů, především testosteronu, na lidský zárodek v děloze. Více mužských hormonů znamená kratší ukazováček a delší prsteník, tedy nízký poměr délky ukazováčku k prsteníku. Vlastně to neplatí jenom pro lidi, podobně to funguje u primátů, vůbec savců a dokonce i třeba u ryb.

Muži pochopitelně mají poměr délky ukazováčku k prsteníku průměrně nižší než ženy, ale i mezi muži anebo mezi ženami mohou být rozdíly. Debbie Moskowitzová a její kolegové po dobu dvaceti dnů sledovali 155 dobrovolníků, kteří slíbili vyplňovat dotazník o každém setkání s jinými lidmi, které trvalo déle než 5 minut. Podařilo se jim zjistit, že muži s krátkými ukazováčky (čili muži pod větším vlivem mužských hormonů) lépe vycházejí se ženami. Pozorněji jim naslouchají, více se na ně usmívají a vyjadřují jim více komplimentů. A přesně tohle na ženy platí. I mezi ženami jsou jisté rozdíly v délce ukazováčku a prsteníků, jak se ale zdá, na chování žen vůči mužům to nemá prakticky žádný vliv.

TIP: Lechtivá otázka: Proč jsou penis a bradavky tmavší, než zbytek těla?

Není divu, že muži s nižším poměrem délky mezi ukazováčkem a prsteníkem mají více dětí. Vše nasvědčuje tomu, že si dovedou vybudovat kvalitnější vztahy se svými partnerkami. Na druhou stranu, muži s kratšími ukazováčky mají větší sklony k agresivitě, závislosti na alkoholu a také na videohrách, což vztahům moc neprospívá.

Reklama

  • Zdroj textu:

    McGill University, Personality & Individual Differences

  • Zdroj fotografií: Wikimedia Commons, neznámý autor, volné dílo CC0

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Trénink s hologramem

Věda

Milovníci rozpálených skal

Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)

Příroda

Slunce pohledem americké obervatoře Solar Dynamics Observatory z února 2015. (foto: NASA/SDO, CC0)

Vesmír

Představa létající lodě Sky Cruise (foto: Profimedia, Hashem Al-Ghaili)

Revue

Replika stroje Fokker Eindecker, kterého se dohodoví piloti až do jara 1916 velmi obávali. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907