Pomocník pro kolonizaci Marsu: Základna vyrobená na 3D tiskárně

08.10.2013 - Jan Miklín

Pokud by lidstvo chtělo osídlit Rudou planetu, vyvstane problém s přepravou obrovského množství potřebných věcí na tak velkou vzdálenost. Řešením by podle výzkumníků mohla být speciální trojrozměrná tiskárna, schopná pracovat s „marsovským“ materiálem


Reklama

„Klíčem pro obydlení Marsu je schopnost používat suroviny, dostupné přímo na planetě,“ říká zakladatel Mars Foundation Bruce Mackenzie. A nezůstává jen u slov: nadace podporuje výzkum, na jehož konci by měla být trojrozměrná tiskárna, jež bude schopná zpracovávat marsovské suroviny a vyrábět z nich většinu potřeb pro život na jiné planetě.

Vytiskni si dům

Sonda Curisosity, úspěšně prozkoumávající Mars, vážila zhruba tunu. „Bylo by hezké, kdyby se pionýrský výsadek vešel do pěti-, maximálně desetinásobku její hmotnosti,“ popisuje Mackenzie. „Poté, co první osadníci uvedou 3D tiskárny do provozu, budou moci přímo na místě vyrábět obydlí, skleníky nebo i další tiskárny pro nově příchozí.“ Primárním materiálem vyrobitelným z „přírodních“ surovin by měly být různé plastické hmoty, ze kterých už lze levně vyrobit prakticky cokoliv dalšího. Z marsovských písků by ale mohl být vyroben i sklolaminát a cement.

Ač to může znít příliš fantasticky, postupy už vědci testují. Na Havajských ostrovech zkoušejí výrobu polymerů odvozených od etylenu, vyrobeného z atmosférického oxidu uhličitého. „Věříme, že osádka tří až šesti lidí by mohla být s pomocí schopná připravit na Marsu podmínky a zázemí dalším kolonistům. Osídlení jiné planety by tak nemuselo být nedostižným snem,“ shrnuje představy vědců Mackenzie. Uvidíme, zda a kdy se tak stane.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: SPACE.com/ Bahar Gholipour

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907