Převážná část měsíců v naší Sluneční soustavě má tzv. vázanou rotaci. Znamená to, že své mateřské planetě nastavují po celý čas stále stejnou tvář. Platí to nejen pro pozemského souputníka, ale také pro oba Marsovské měsíce, 7 měsíců Jupiteru (včetně všech čtyř velkých Galileových měsíců), dále 9 měsíců Saturnu (včetně největšího Titanu), 5 měsíců Uranu a Neptunův největší měsíc Triton. Stejný režim funguje také v případě největšího Plutova měsíce Charona, pro zbylou čtveřici ale nikoli. Ty se naopak otáčejí kolem vlastní osy, jako vesmírné káči.
Snímky pořízené sondou New Horizons navíc ukazují, že minimálně dva (Kerberos a Hydra), ale možná všechny čtyři menší měsíce Pluta byly v minulosti vytvořeny fúzí dvou menších těles.
YouTube, NASA
VesmírMlhovina v Andromedě
Galaxie M31 je od Země vzdálena 2,54 milionu světelných roků. V průměru měří 220 tisíc světelných let, tudíž je za dobrých podmínek viditelná jako mlhavý obláček v souhvězdí Andromedy – odtud používané označení „mlhovina v Andromedě“. Na základě nových poznatků bylo v roce 2010 potvrzeno, že M31 vznikla jako důsledek srážky dvou menších útvarů zhruba před osmi miliardami let: Dokládají to dvě černé díry v jejím středu. Kolize galaxií – tzv. galaktický kanibalismus – představovaly v minulosti jeden z mechanismů, jak se utvářely velké hvězdné ostrovy.