Pořádný kolotoč na oběžné dráze Pluta

12.11.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Převážná část měsíců v naší Sluneční soustavě má tzv. vázanou rotaci. Znamená to, že své mateřské planetě nastavují po celý čas stále stejnou tvář. Platí to nejen pro pozemského souputníka, ale také pro oba Marsovské měsíce, 7 měsíců Jupiteru (včetně všech čtyř velkých Galileových měsíců), dále 9 měsíců Saturnu (včetně největšího Titanu), 5 měsíců Uranu a Neptunův největší měsíc Triton. Stejný režim funguje také v případě největšího Plutova měsíce Charona, pro zbylou čtveřici ale nikoli. Ty se naopak otáčejí kolem vlastní osy, jako vesmírné káči.

Snímky pořízené sondou New Horizons navíc ukazují, že minimálně dva (Kerberos a Hydra), ale možná všechny čtyři menší měsíce Pluta byly v minulosti vytvořeny fúzí dvou menších těles.

  • Zdroj textu:

    YouTube, NASA

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907