Pořádný kolotoč na oběžné dráze Pluta

12.11.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Převážná část měsíců v naší Sluneční soustavě má tzv. vázanou rotaci. Znamená to, že své mateřské planetě nastavují po celý čas stále stejnou tvář. Platí to nejen pro pozemského souputníka, ale také pro oba Marsovské měsíce, 7 měsíců Jupiteru (včetně všech čtyř velkých Galileových měsíců), dále 9 měsíců Saturnu (včetně největšího Titanu), 5 měsíců Uranu a Neptunův největší měsíc Triton. Stejný režim funguje také v případě největšího Plutova měsíce Charona, pro zbylou čtveřici ale nikoli. Ty se naopak otáčejí kolem vlastní osy, jako vesmírné káči.

Snímky pořízené sondou New Horizons navíc ukazují, že minimálně dva (Kerberos a Hydra), ale možná všechny čtyři menší měsíce Pluta byly v minulosti vytvořeny fúzí dvou menších těles.

  • Zdroj textu:

    YouTube, NASA

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zázrak na ledu

hokej
vítěz: USA | kdy: 1980

Do hokejového turnaje na zimních olympijských hrách roku 1980 v americkém Lake Placid nastupoval tým SSSR coby absolutní favorit, který na čtyřech předešlých olympiádách získal zlato. O to překvapivější tudíž bylo finále, kde proti nezničitelným Sovětům nastoupila reprezentace USA složená z amatérů – profesionální NHL přerušila kvůli hrám sezonu až v roce 1998 v Naganu. Každopádně akční hokej začal už v první třetině, jež skončila 2:2. Po přestávce se Sověti jedním gólem dostali do vedení, nicméně v závěrečné třetině Američané nejen vyrovnali, ale nakonec senzačně zvítězili 4:3. Utkání se posléze začalo přezdívat „zázrak na ledu“.

Zajímavosti

Wollemie vznešená je přísně chráněná – konkrétní lokalita ve státě Nový Jižní Wales je veřejnosti utajena a do celé oblasti platí zákaz vstupu.

Věda

Každý dělník měl právo zastavit pás, pokud nebyly splněny předpoklady k dokonalé práci.

Historie

Tento upřený pohled zná asi každý majitel psa. Pejsci si ovšem kromě toho dokážou i vybavit, co jejich pánečci dělali.

Příroda
Zajímavosti

Jak asi vypadá celý systém Proximy Centauri?

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907