Pořádný kolotoč na oběžné dráze Pluta

12.11.2015 - Redakce Tajemství vesmíru


Reklama

Převážná část měsíců v naší Sluneční soustavě má tzv. vázanou rotaci. Znamená to, že své mateřské planetě nastavují po celý čas stále stejnou tvář. Platí to nejen pro pozemského souputníka, ale také pro oba Marsovské měsíce, 7 měsíců Jupiteru (včetně všech čtyř velkých Galileových měsíců), dále 9 měsíců Saturnu (včetně největšího Titanu), 5 měsíců Uranu a Neptunův největší měsíc Triton. Stejný režim funguje také v případě největšího Plutova měsíce Charona, pro zbylou čtveřici ale nikoli. Ty se naopak otáčejí kolem vlastní osy, jako vesmírné káči.

Snímky pořízené sondou New Horizons navíc ukazují, že minimálně dva (Kerberos a Hydra), ale možná všechny čtyři menší měsíce Pluta byly v minulosti vytvořeny fúzí dvou menších těles.

Reklama

  • Zdroj textu:

    YouTube, NASA

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907